120 milyon liralık teleferik belediyenin başına bela oldu

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde evvelki devir AKP’li Belediye Lideri Orhan Bıçakçıoğlu’nun 120 milyon lira maliyetle yaptırdığı teleferik, CHP’li liderin misyon yaptığı belediyenin başına adeta bela oldu.

Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde AKP’li Belediye Lideri Orhan Bıçakçıoğlu’nun devrinde yapılan teleferik, CHP’ye geçen Beşikdüzü Belediyesi’nin başına adeta bela oldu. 120 milyon liraya mal olan teleferik, Vilayetler Bankası’ndan alınan 35 milyon lira kredi ve belediyenin öz kaynakları ile yapıldı.

3 bin 6 metre uzunluğu ile Karadeniz’in en uzun uzaklıklı teleferiği, 2018 yılında hizmete başladı. Kontrattaki yükümlülüklerini yerine getiremediği münasebeti ile 2020 yılının Ekim ayında GİZTAŞ firmasının iş akdi feshedildi. Yalnızca 1,5 yıl hizmet veren teleferik, CHP’li belediyenin elinde kaldı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KABUL ETMEDİ

Belediye Lideri Ramis Uzun, teleferiği Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne devretmek istedi fakat belediye kabul etmedi.

Beşikdağ Turizm ve Tabiat Sporları Merkezi’nde bulunan mevcut ticari tesislerin imalinin tamamlanması ve teleferik tesisi ile birlikte 3 Ağustos 2022 tarihinde 29 yıllığına işletilmesi için çıkılan ihale hayal kırıklığı ile sonuçlandı.

Tüm hizmet gelirleri ile birlikte yıllık 1 milyon 800 bin kira bedeli ile çıkan ihaleye iştirak olmadı. Belediye devayı ihale kontratındaki kuralları güzelleştirmekte buldu.

İYİLEŞTİRİLEN İHALE SÖZLEŞMESİ

Yeni mukavelenin tüm ayrıntılarına SÖZCÜ ulaştı. İhaleye girecek firma, yatırımların tamamlanması ismine yaklaşık 20 milyon civarı bir para harcayacak. Kiracı, yıllık toplam 100.000,00- TL (YüzbinTürkLirası) kira bedeli ödeyecek.

Teleferik tesisinin alt ve üst istasyon binalarında bulunan mevcut ticari kısımların istekli tarafından işletilmesi halinde, işletmenin başladığı tarihten itibaren 1 Ocak ile 31 Aralık tarihleri ortasında elde edilen cironun yüzde onunu (% 10) yıllık kiraya ek olarak yönetime ödenecek.

Teleferik tesisinin alt istasyon bölgesinin doğu ve batısında bulunan mevcut ticari tesislerin İstekli tarafından 3.kişilere kiralanması halinde, kira bedelinin yüzde otuzbeşini (% 35) kiranın tahsil edildiği ayı takip eden ayın 15. günü mesai saati sonuna kadar yıllık kiraya ek olarak yönetime ödenecek.

Teleferik tesisi gelirlerinin (bilet fiyatı geliri ile reklam ve otopark gelirleri v.b.) toplamı üzerinden ihalede %25’den az olmamak kuralıyla belirleyeceği yüzdelik hissesi, yıllık kiraya ek olarak yönetime ödenecek.

İhalenin bu koşullar altında, bir istekli ile kontrat yapılması durumunda Beşikdüzü Belediyesi, birinci 5 yıl için 33.172.675,00 TL gelir elde etmeyi planlıyor.

“İSTİYORLAR Kİ; TELEFERİK ÇÜRÜSÜN, CHP’Lİ BELEDİYE BAŞARISIZ OLSUN”

Teleferik üzerinden tenkit oklarının amacı haline gelen Beşikdüzü Belediye Lideri Ramis Uzun, birtakım meclis üyelerinin medya eli ile teleferik üzerinden Beşikdüzü Belediyesi’ni, belediye üzerinden de CHP’yi yıpratmaya çalıştığını söyledi.

Teleferiğin yapılmasının yanılgı olduğunu ileri süren Uzun şunları söyledi:

“Beşikdüzü’nün öncelikli meseleleri çözülmeden, popülist telaffuzlarla, belediye borçlandırılarak devasa bir teleferik projesi yapılmış. 35 milyon lira kredi ve faizi nedeniyle belediyenin kasasına Vilayetler Bankası’ndan yıllarca bir kuruş girmedi. İşçi maaşlarını ödeyemediğimiz vakitler yaşadık.

Plansız, programsız bir biçimde yapılan teleferik ilçemize yarar değil, ziyan verdi. Yaptıkları çok makul bir proje olsaydı esasen bu hale gelmezdi, katiyen bir alıcısı çıkardı. “İhaleye iştirak olmadı” diye bizi beceriksizlikle suçlayarak basına şikayet eden MHP’li meclis üyesi, belediye meclis toplantısında oylattığımız yeni ihale mukavelesine ret oyu kullandı.

Bu nasıl bir samimiyetsizlik. Bunlar istiyor ki; teleferik çürüsün, Beşikdüzü’ne hizmet gelmesin, CHP’li belediye başarısız olsun. Biz sırtımıza yük olarak bırakılan bu işinde üstesinden geleceğimize inanıyoruz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.