57. Akbalık Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı Serhat Gökmen kazandı

Akyazı Belediyesi tarafından düzenlenen tertibe katılan 41’i başpehlivan olmak üzere 600’den fazla güreşçi 14 kategoride gayret etti.

Akbalık Er Meydanı’ndaki final maçında Serhat Gökmen ve İsmail Koç, karşıya karşıya geldi. Yaklaşık bir saat süren karşılaşmada Gökmen, rakibine üstünlük kurarak başpehlivan oldu.

Öte yandan, 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Cengizhan Şimşek de 2. çeşit karşılaşmaları kapsamında rakibi Süleyman Aydın ile girdiği gayrette sakatlanarak yarışlardan çekildi.

Güreş ağalığı ihalesini ise 454 bin lirayla en yüksek teklifi veren İbrahim Şahin elde etti.

“AKBALIK’I CANLI TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Akyazı Belediye Lideri Bilal Soykan, gazetecilere yaptığı açıklamada, güreşlerin 1956 yılında başlatıldığını çeşitli sebeplerle güreşlerin 10 defa yapılamadığını anlattı.

Vatandaşların ağır ilgi gösterdiğini, cet sporunu sevdiklerini tabir eden Soykan, şunları söyledi:

“İnsanımız bu işi seviyor. Çok tanınan güreşçiler de var. Türkiye’den 41 başpehlivan burada. Münasebetiyle güreşlere ilgi duyan hemşehrilerimiz onları izlemek ismine ağır ilgi gösterdiler. Keyifli olduk. Bundan sonra daha da geliştirerek Akbalık’ı eski günlerine kavuşturacağız. Bundan sonraki güreşlerimizi Kırkpınar’ın çabucak öncesinde yaparak Akbalık’ı canlı tutmaya devam edeceğiz.”

Başpehlivanlığı kazanan Serhat Gökmen de altın kemeri kazandığı için memnun olduğunu söyledi.

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de altın kemer maksadıyla yeşil alana çıktığını fakat erken elendiğini söz eden Gökmen, “Hedefimiz altın kemer, ekip arkadaşlarımıza ustalarıma teşekkür ediyorum. İnşallah seneye kemerin devamını istiyorum.” dedi.

Soykan ve protokol üyeleri öbür 13 kategoride dereceye giren güreşçilere mükafatlarını takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.