ABD, iklim değişikliğinden kaynaklı ziyan bakımından başı çekiyor

Ülkelerin iklim krizini körüklemedeki sorumluluğunu ölçen yeni bir tahlile nazaran, ABD, sera gazı emisyonlarının tesirleri bakımından öbür ülkelere 1,9 trilyon dolardan fazla ziyan verdi.

ABD’deki Dartmouth Koleji tarafından yürütülen araştırmada, ABD, gezegeni ısıtan gazların devasa hacmi, sıcak hava dalgaları, mahsul kıtlığı ve başka sonuçlar yoluyla, çoğunlukla yoksul ülkelere büyük ziyanlar verdi.

Guardian’da yer alan habere nazaran, araştırma ABD’yi küresel hasar açısından Çin, Rusya, Hindistan ve Brezilya’nın önüne koyuyor.

Bu beş önde gelen ülke, iklim çöküşünü körükleyerek dünya çapında toplam 6 trilyon dolar yahut yıllık global GSYİH’nin yaklaşık %11’ine neden oldu.

24 YIL BOYUNCA SÜRDÜRÜLEN BİR ARAŞTIRMA

Dartmouth araştırmacıları, bir ülkenin iklim krizine katkısının kesin tesirini belirlemek için emisyonlar, mahallî iklim şartları ve ekonomik değişiklikler üzere faktörleri gösteren bir dizi farklı modeli birleştirdi. İklim Değişikliği mecmuasında yayınlanan araştırmayla 1990’dan 2014’e uzanan bir mühlet boyunca bu ilişkileri aradılar.

Buldukları şey, tehlikeli derecede istikrarsız bir tabloydu. Kuzey Amerika ve Avrupa’dakiler üzere kuzey enlemlerindeki varlıklı ülkeler olan Kanada ve Rusya, daha uzun ziraî büyüme mevsimlerinden yararlandı ve kışlar ısındıkça soğuktan vefatları azalttı.

Tersine, tropik bölgelerde yahut alçakta bulunan Pasifik adalarındaki daha yoksul ülkeler, öbür uluslara en az ziyanı vermiş olsalar da, iklim değişikliğinden kaynaklanan ekonomik zararın en büyük acısını çekiyorlar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.