ABD: Rusya, Donbas’ta kazanımlarını artırıyor

Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor.

Bölgedeki savaşı tüm dünya yakından takip ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon), üst seviye bir yetkili, bir küme gazeteciye Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda brifing verdi.

“Ruslar Donmas’ta kazanım elde ediyor”

Rusya’nın doğu Ukrayna’daki ilerleyişinin devam ettiğini söyledi. Yetkili, “Rusya’nın Slavyansk ve Kramatorsk’a yönelik ilerleme kaydettiğini kıymetlendiriyoruz. Çatışmalar devam etse de Rus kuvvetleri, Sivierodonetsk’in kuzey doğusunun büyük bir kısmını ele geçirdiğini kıymetlendiriyoruz.” dedi.

Rus ordusunun Lyman kentini denetim altına almak üzere Ukrayna güçleri ile çatışmaya devam ettiğini kaydeden yetkili, “Şimdi Sivierodonetsk ile Popazna ortasındaki bölgelerde konuşlu Ukrayna birliklerinin birbiriyle temaslarını kesmeye yönelik bir gayret görüyoruz. Hasebiyle bir çevreleme uğraşı diyebiliriz.” diye konuştu.

Yetkili, coğrafik olarak küçük bir alan da olsa Rusların kazanımlarını artırdığını ve ilerleme kaydettiğini lisana getirdi.

“Küçük amaçlar belirleyerek ilerliyor”

Rus ordusunun, lojistik ve komuta denetim kabiliyetlerini düzgünleştirip iyileştirmediğine ait bir soruya karşılık veren yetkili, Rusya’nın askeri olarak daha küçük birlikler halinde ve küçük gayeler belirleyip buraları tek tek alma taktiğine yöneldiğini lakin hala doktrin olarak evvel topçu atışı ile maksatları yumuşatıp sonra askeri intikal gerçekleştirdiğini söyledi.

Rusya’nın kayıpları

Yetkili, hala sayı ve ateş gücü bakımından Rusya’nın üstünlüğünün kelam konusu olduğunu belirterek, 92 günlük savaşta Rusya’nın 1000 tank, 36 civarında savaş uçağı, 50’den fazla helikopter kaybettiğini açıkladı.

Yetkili, Rusya’nın hala Ukrayna’ya getirdiği ateş gücünün yüzde 80’ini koruduğunu belirtti.

Ukrayna’nın kıyı savunma gereksinimlerinin bulunduğuna işaret eden yetkili, “Karadeniz’de üstünlük Rusya’da ve orada blokaj olduğu için Ukrayna’nın haklı olarak kıyı savunma kabiliyetlerine muhtaçlığı var. Moskova gemisinin batırılmasından sonra kıyıya yaklaşan rastgele bir gemi görmedik şimdi ancak Rusya’nın blokajı başarılı bir formda devam ediyor. Ukraynalılar ismine konuşmak istemem lakin Rusya’nın, Karadeniz’deki limanların yakınlarına gemi sokmadan bloklayabileceğini gösterdi.” tabirlerini kullandı.

Yetkili, ABD ve Batı ülkelerinin yardımlarının Ukrayna’ya transferinin devam ettiğine dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.