AMD’nin merakla beklenen Ryzen 7000 serisi işlemcileri tanıtıldı!

AMD, nihayet Zen 4 ile güçlendirilmiş olan Ryzen 7000 işlemcilerini tanıttı. 27 Eylül’de küresel olarak tüm dünyaya dağıtılacak. Ancak pek çok yeni ürün lansmanında gördüğümüz gibi, özellikle AMD’lerde, ürün stoğu konusunda bazı endişeler vardı. Ancak CEO Dr. Lisa Su, hayranlara çok büyük stok olacağına dair güvence verdi.

Ryzen 7000 Serisi işlemciler çıtayı yükselttiyor

PC Gamer tarafından bildirildiği üzere Zen 4 duyuru etkinliğinde Lisa Su‘ya izleyicilerden tedarik zinciri sıkıntıları, işlemcinin önümüzdeki ay piyasaya sürüldüğünde sınırlı sayıda olup olmayacağı konusunda bazı sorular soruldu.

CEO,Geçtiğimiz 18 aya bakarsanız, kapasite sınırlamaları veya lojistik gibi birçok sorunun olduğunu görürsünüz. AMD açısından bakıldığında ise işlemci, alt tabaka iletkenler ve arka uç açısından genel kapasitemizi biz önemli ölçüde arttırdık. Dolayısıyla Zen 4’ün piyasaya sürülmesiyle herhangi bir tedarik kısıtlaması beklemiyoruz.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Lisa “Lojistik olarak bölgeye bir şeylerin gelmesi biraz daha uzun sürüyor. Bu yüzden bu etkinliği Ağustos sonunda yapıyoruz ve 27 Eylül’de satışlara başlayacağız. O zamana kadar Bölgenize ürünleri göndereceğiz. Böylece insanlar hemen satın alabilecekler.” şeklinde soruları yanıtladı.

27 Eylül’de piyasaya çıkan dört Ryzen 7000 serisi işlemciler, 699 dolara amiral gemisi Ryzen 9 7950X (16 çekirdekli/12 iş parçacıklı), 549 dolara Ryzen 9 7900X (12 çekirdekli/24 iş parçacıklı), Ryzen 7700X (8 -core/16-iş parçacıklı) 399 dolara ve Ryzen 5 7600X (6-core/12-iş parçacıklı) 299 dolar fiyatlandırma ile sahip olabilecekler. Çiplerin çoğu, birçok yeni ürünün ve bazı mevcut ürünlerin beklenenden daha pahalı olduğu böyle zamanlarda, özellikle çok beğenilen önceki neslin CPU lansman fiyatlarından daha ucuz olması oldukça memnuniyet verici görünüyor.

Pandeminin başlamasıyla birlikte, tüketici elektroniği ürünlerine eşi görülmemiş bir şekilde talep gelmişti. Bu durum, Covid’in üretim tesislerini ve küresel tedarik zinciri üzerindeki etkisiyle birleştiğinde, Bitcoin ve madencilerin piyasadaki ürünlerin çoğunu aldıklarından dolayı da fiyatların fırladığı ve bulunabilirliğin azaldığı bir yarı iletken kıtlığını ortaya çıkartmıştı. Araçlar, konsollar, CPU’lar, anakartlar ve diğer donanımlar bu durumdan etkilenmiş olsa da en büyük zararı grafik kartları yaşamıştı.

Tabii ki, çip sıkıntısı hafifledikçe ve pahalı ürünlerin satışları, çalkantılı bir ekonomiden endişe duyan insanlar için daha az çekici hale geldiğinden bugün işler daha farklı bir durumda. Özellikle Nvidia, düşük satış sorunuyla karşı karşıya kalmış durumda. Şirket, elinde fazla olan RTX 3000 stokunu satmak için o kadar çaresiz ki, kartların fiyatlarını düşürmeye devam ediyor. Son söylentilere göre fiyatların daha da düşmesi bekleniyor.

Görünüşe göre yeni bir PC veya ekran kartı almak isteyen siz sevgili Teknolojioku takipçilerinin biraz daha beklemesinde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.