Avukat Ezgi Güngördü: Aysel Tuğluk tahliye kararını dahi hatırlamıyor

Kocaeli 1 No’lu F Tipi’nde Aralık 2016’dan beri tutuklu olan, bir müddettir demans teşhisi konulması nedeniyle tahliyesi talep edilen eski HDP Eş Genel Lideri Aysel Tuğluk hakkında tahliye kararı verilmişti.

Evrensel’den Hareket Nazlıer’e konuşan Avukat Ezgi Güngördü, “Mahkeme Tuğluk’un savunma yapıp yapamayacağının cevaplanmasını istedi. ATK mahkemeye sunduğu raporda, Tuğluk’un demans hastası olduğunu fakat kısmi savunma yapabileceğini belirtti. Yani aslında ‘savunma yapamaz’ dedi. Zira Türkiye hukukunda ‘kısmi savunma’ diye bir kuruluş yok. Lakin mahkeme bu durumu lehe yorumlamak yerine, savunma yapabileceği biçiminde yorumladı. Bir evvelki duruşma döneminde Tuğluk’un kimlik tespitini dahi veremediğini görmesine karşın bu duruşmada zorla savunmasını almaya çalıştı. Bu durumun azapla sorgu alma yasağı kapsamında olduğunu belirttik ve bu tavra itiraz ettik. 2 haftalık duruşma döneminin son günü verilen kararda ise azap telaffuzunun mahkeme heyetini vicdanen rahatsız etmesi sebebiyle tahliye kararı verildi” diye konuştu.

Yeniden infaz erteleme için müracaat yapacaklarını söyleyen Göngördü, “10 yıl ceza aldığı evrakın infazı devam ediyor. Daha yeni yapmıştık, reddedilmişti. Birebir vakitte Anayasa Mahkemesi’ne önlem talebiyle başvurmuştuk. Ona Kobanê belgesindeki tahliye kararını ek beyan olarak sunacağız ve ivedilikle tahliyesine karar verilmesine talep edeceğiz” bilgisini paylaştı.

Demans hastası olan eski Genelkurmay 2. Lideri Çevik Bir’in tahliye edilmesine dikkat çekerek, tıpkı durumda olan Tuğluk’un hür bırakılmamasına reaksiyon gösteren Güngördü, bu durum için “kişiye nazaran hukuk” tanımlaması yaptı.

“AYSEL TUĞLUK’U SAHİPLENMEMİZ GEREKİYOR”

Tahliye kararı sonrasında avukatların Tuğluk’u ziyaret ettiğini de anlatan Güngördü, Aysel Tuğluk’un tahliye edildiğini dahi hatırlamadığını söyleyerek şunları anlattı:

“Özellikle pandemiden sonra açık görüşler başladığı için ailesini görebiliyor. Öbür koğuşta kalan arkadaşlarını görebiliyor. Morali âlâ lakin unutkanlığının günbegün artığını biz de gözlemleyebiliyoruz. Ben her hafta görmeye gidiyorum. Beni hatırlamıyor. Adımı unutuyor.”

Güngördü, Aysel Tuğluk’un, tutukluluk kararı olan bir başka belgeden da infazın ertelenmesi kararı verilerek hür bırakılması ve tedavi edilmesi daveti yaptı: “Aysel Tuğluk kıymetli bir bayan siyasetçi. Münasebetiyle onu sahiplenmemiz, tedavi hakkını en uygun formda sağlanması için bir kamuoyu oluşturmamız ve bunun için bir gayret etmemiz gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.