Avusturya GP’de zafer Verstappen’in!

2022’nin ikinci sprint yarışına Avusturya mesken sahipliği yaparken, beklendiği üzere şoförleri hayli güzel bir hava karşıladı.

Alonso yarışa başlayamadı

Formasyon çeşidinde iki büyük drama yaşandı. Bunlardan birincisi Fernando Alonso’nun Alpine’inde yaşadığı sorun ve aracının garaja çekilmesi, ikincisi ise Zhou Guanyu’nun motorunun gride gelirken kapanmasıydı. Alonso yarışa başlayamazken, Zhou yarışa pit yolundan başladı.

Lastik seçimlerine bakıldığında ise Alex Albon, Lance Stroll, Nicholas Latifi ve Sebastian Vettel yumuşak lastikleri, başka isimler orta hamurları tercih etti. Zhou’nun aracının durması nedeniyle atılan ikinci formasyon çeşidinin akabinde yarış nihayet başladı ve Verstappen, birinci virajda Leclerc’in kendisini zorlamasına karşın yerini korudu.

Carlos Sainz, birinci virajda ikinciliği eline geçirip, Verstappen’i zorlasa da, Hollandalı pilotla savaşırken grup arkadaşına geçilmekten kurtulamadı.

Verstappen birinci çeşitlerin akabinde liderliği açmaya başlarken, Sainz da ikincilik için Leclerc’i sıkıştırmaya başladı ve rakibini iki farklı noktada geçmeye çalıştı. Lakin Monakolu pilot her seferinde yerini korudu.

Son kısımda yanılgı yapmayan Verstappen, damalı bayrağı birinci sırada gördü ve galibiyete ulaşarak, pazar günkü yarışa birinci sıradan başlama hakkı elde etti.

Verstappen böylece 8 puan kazandı ve şampiyonada puanını 189’a çıkartmış oldu. 2022 Avusturya GP yarın TSi 16:00’da başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.