Beninli Bakan’ın Macron’un dokunduğu omuzunu temizlemesi gündem oldu

Sosyal medyada yer alan imgelerde Afrika ziyareti kapsamında 27 Temmuz’da Benin’e giden Macron, mevkidaşı Patrice Talon ile baş başa konuştuğu sırada biraz ilerdeki Dışişleri Bakanı Agbenonci’yi yanlarına çağırıyor.

FRANSIZ MEDYASI İMGELERİ ES GEÇTİ

Söz konusu imgeler, Fransız medyasında yer almasa da memleketler arası basın ve toplumsal platformlarda gündem oldu.

Twitter kullanıcıları, Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un buyurgan olmaya çalışırken “küçük düştüğü” yorumunu yaptı.

Bir kullanıcı da görüntüye yaptığı yorumda, daha evvel bir kişinin eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye söylediği “Dokunma bana, kirletiyorsun.” kelamına atıfta bulundu.

Başka bir kullanıcı da Macron’un her vakit diğerine çocukmuş üzere davranarak üstünlük kurma gayretinde olduğunu belirtti.

Diğer bir Twitter kullanıcısı da eski ABD Lideri Donald Trump’ın kameralar karşısında Macron’un yakasını parmakla silkelediği manzarayı görüntünün altına ekleyerek “Trump üzere olmaya mı çalışıyor ne?” tabirini kullandı.

BENİNLİ BAKAN AÇIKLAMA YAPMAK ZORUNDA KALDI

Hareketinin gündem olmasıyla “zor durumda kalan” Agbenonci Twitter hesabından, Macron’un ceketindeki tozu kendisine gösterdiği için omzunu silkelediği açıklamasını yaptı.

Kullanıcılar ise Agbenonci’nin açıklamasının altında Macron’un öteki ülkelerin önderlerine benzeri hareketleri yaptığı görüntüleri paylaştı.

Crawley Violette isimli kullanıcı, Bakan’ın açıklamasının altına “Sayın Bakan Afrika’ya ders vermeye gelen (Macron’un) küçümseyici hareketini püskürtmekle âlâ yaptınız. Fransa’yı utandırdı.” yorumunda bulundu.

MACRON’UN ZİYARETİ FRANSA’NIN AFRİKA’DAKİ SÖMÜRGE PERİYODUNU GÜNDEME GETİRDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afrika tipi kapsamında 25-28 Temmuz’da Kamerun, Benin ve Gine Bissau’yu ziyaret etmişti.

Elysee Sarayı, Macron’un ziyaretinin, Fransa’nın Afrika kıtasıyla ilgileri yenileme sürecinin bir kesimi olduğunu açıklamıştı.

Macron’un ziyaretiyle Afrikalılar Fransa’nın kıtada sömürge periyodunda işlediği cürümleri gündeme getirerek Fransa’nın bu hataları kabul etmesi daveti yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.