Çernobil’deki Rus askerleri mezarlarını kazıyor: Radyasyon düzeyi yükseldi, tehlike çanları çalıyor

İngiliz The Sun gazetesi, Rus birliklerin Çernobil’i ele geçirdikten sonra bölgede neler olduğunu sayfalarına taşıdı. Gazete, Rus birliklerin Çernobil’de hafriyat yapmaya başladığını ve bu durumun radyasyon düzeylerinde önemli yükselmeye neden olduğunu yazdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde üçüncü aya girilirken, yüzlerce Rus askeri Çernobil Nükleer Santrali’ni ele geçirdikten sonra bölgede çalışmalarını hızlandırdı.

Çernobil’deki Rus askerlerine hendek kazmaları buyruğu verildiği belirtilirken, yüzlerce asker radyasyon zehirlenmesi ve vefatla karşı karşıya…

İngiliz The Sun gazetesi, Çernobil’e gitti, burada halkla ve yetkililerle görüştü, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Rus askerlerine Çernobil’de çalışma talimatı verdiğini aktardı.

ÖLÜMCÜL KANSER HASTALIKLARI GÖRÜLEBİLİR

The Sun gazetesine konuşan nükleer uzmanlar, birçoğunun önümüzdeki yıllarda ölümcül kanserlerle karşı karşıya kalacakları konusunda uyardı.

Gazete, geçtiğimiz ay mevzilerini terk eden Rus birliklerde deri döküntüleri görüldüğü kimilerinin gözlerinde çok kırmızılık olduğunu öne sürdü.

Çernobil’de yaşayan ve 1986’daki çöküşten bu yana radyasyonun tesirlerini inceleyen emekli bir biyolog olan Dr Olena Buntova bahisle ilgili gazeteye yaptığı açıklamada, “Nasıl bu kadar aptal olabildiler? Kazmayı emreden kumandanlar, adamlarının güvenliğini hiç umursamamış olmalı. Hâlâ toprakta batmakta olan radyoaktif husus düzeyleri nedeniyle olağanda hiç kimsenin orada yürümesine bile müsaade verilmez. Fakat Ruslar, bedenlerini radyasyonla çevreleyen tahkimatlar yapmak için toprağı kazmaya başladı.” dedi.

‘BEDELİNİ ÖDEMEYE BAŞLAYACAKLAR’

Çernobil konusunda uzman biyolog, “Yıllar içinde, muhtemelen bedelini ödemeye başlayacaklar. Radyasyon bir defa bedene girdiğinde bir daha çıkmıyor.” dedi.

47 yaşındaki mühendis Alexander Skirtta, “Putin’in kumandanları bu adamlara kendi mezarlarını kazmalarını da emretmiş olabilir. Siperler, dünyanın en kirli toprağı olan Kızıl Orman’da bir radyasyon ihtar işaretiyle işaretlenmiş bir bölgede. Ne kadar derine inersen o kadar çok radyoaktif materyal bulursun, zira yıllar içinde toprağa gömülür. Ve ne kadar kazarsanız, radyasyon düzeyi arttıkça tehlike de artar. “dedi.

The Sun gazetesi, Çernobil’e yaptıkları seyahat sırasında toprak üzerinde yürümelerinin ve dokunmalarının yasak olduğunu da aktardı. Ziyaretçilerin bölgeden ayrılırken özel olarak dezenfekte edildiği bildirildi.

170 UKRAYNALININ AKIBETİ BİLİNMEYEN

Radyasyon düzeyleri olağan düzeylerin sekiz katına fırladığı için bölgenin uçuşa yasak olmasına karar verilmişti. Lakin Rus taarruz helikopterlerinin bu yasağı da deldiği bildirildi.

İsmini ölümcül iyonlaştırıcı radyasyonu emen çam ağaçlarının renginden alan Kızıl Orman, kazadan kaynaklanan serpinti nedeniyle öbür tüm bölgelere nazaran daha fazla kirlendi. Buradaki tesis çalışanı, Ruslar tarafından silah zoruyla çalışmaya devam etmeye zorlandı.

170 civarında Ukrayna Ulusal Muhafız askeri, bir ay boyunca doğal ışık yahut pak havaya erişimi olmayan bir yeraltı sığınağında kilitli kaldı. Bu bireylerin akıbetleri ise hala belirli değil…

Çernobil, son yıllarda turizm açısından da ülke için değerliydi.  Lakin site tekrar açılmak için çok tehlikeli kabul ediliyor ve Milletlerarası Atom Gücü Ajansı araştırma için bir takım göndermeyi planlıyor.

28 yaşındaki tıp rehberi Oksana Pyshna, gazeteye yaptığı açıklamada,” Turizm ticareti bir gecede Ruslar tarafından yok edildi.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.