CHP’li Muharrem Erkek, parlamenter sisteme geçişe ait konuştu: ‘Referandum yapılmalı’

CHP Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, 6’lı masanın “terör” tezleriyle sıkıştırılmaya çalışmasını kıymetlendirdi, sistem değişikliğinin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Erkek, son periyotta 6’lı masaya yapılan ataklara ve masanın çalışmalarına ait Cumhuriyet’e konuştu. Cumhur İttifakı’nın 6’lı masayı HDP ya da terör üzere başlıklar üzerinden sıkıştırmaya çalışmasına değinen Erkek, “Tüm hücumlar 6’lı masayı daha da güçlendiriyor. Bugün tüm kamuoyu araştırmaları Millet İttifakı’nın, Cumhur İttifakı’nın önünde olduğunu gösteriyor” tabirini kullandı. Masanın “terör” argümanlarıyla sıkıştırılamayacağını vurgulayan Erkek, “Terörle çabayı bu ülke 40 yıldır veriyor. Kıymetli olan Türkiye’nin tüm problemlerini üniter yapı içerisinde, demokrasi temelinde ve TBMM öncülüğünde çözmek. Her şeyin tartışılacağı yer TBMM’dir” dedi. “Seçimlerde Öcalan’ın mektubunu okutanlar, Süleyman Şah Türbesi’ni kaçıranlar o denli terörle falan bizi sıkıştıramaz” diyen Erkek, “Bunlar tutmaz. Siyasi, ekonomik krizleri çözemiyorlar. Lakin vatandaşın mutfağında yangın var. Beşerler çocuklarına et yediremiyor, okula gönderemiyor. Biz bunları çözeceğiz. Onlar da çözeceğimizi görüyorlar. Ondan saldırıyorlar” değerlendirmesini yaptı. Masa çalışmalarında son durumu da anlatan Erkek, şunları kaydetti:

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem temelinde anayasa değişiklik teklifimiz üstünde son çalışmaları yapıyoruz. Seçimden sonra vatandaşın ağır meseleleri çözülürken makul bir müddette, toplumsal uzlaşıyla bu anayasa değişiklik teklifi ele alınacak. Bence bir referandumla güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yanlışsız olur. Sonrasında bir bütün olarak siyaseti demokratikleştireceğiz. Türkiye de çok rahat bir nefes alacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.