Çin, yeni kuşak uzaktan algılama uydularını fırlattı

Son yıllarda uzay yarışında ön plana çıkmaya devam eden ve kendi uzay istasyonunu kurma çalışmalarını sürdüren Çin, uzaya yeni uydular göndermeye devam ediyor.

AA’da yer alan habere nazaran, 3 “Yaogan-35” uydusu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle Siçuan eyaletindeki Şiçang Uydu Merkezi’nden fırlatıldı.

Uydular yörüngeye yerleşti

“Yaogan 35 04-A”, “Yaogan 35 04-B” ve “Yaogan 35 04-C” uydularını içeren kümenin, fırlatmanın akabinde planlanan yörünge pozisyonuna yerleştiği bildirildi. Fırlatma, Long March roketleriyle icra edilen 433. başarılı vazife oldu.

Uzaktan algıma özelliğine sahip optik uyduların, toprak kaynaklarının takibi, kent planlaması, hasat iddiası ile afet tedbire ve müdafaa çalışmalarına takviye sağlaması amaçlanıyor.

Yaogan-35 sınıfı birinci üç uydu, 6 Kasım 2021’de, ikinci üçlü küme bu yıl 23 Haziran’da, üçüncü küme ise 30 Temmuz’da uzaya fırlatılmıştı.

Çin medyası, her ne kadar uydu kullanım alanını mahsul randımanı ve afet kestirimi olarak açıklasa da Yaogan uydu serisinin askeri emelli kullanıldığına da inanılıyor.

Seriye ilişkin bir öbür uydu, 22 Mayıs 2019 tarihinde Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılmış, lakin meydana gelen arıza nedeniyle uydu birkaç dakika sonra kaybolmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.