Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımızın dönüşüme giren evlerinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Kentsel dönüşümde yarısı bizden kampanyası. Oturdukları evlerin riskli yapı tespitini yaptıran vatandaşlarımızın ister yerinde ister rezerv alanda dönüşüme giren evlerinin yarısını devlet olarak biz karşılayacağız.

Mesela, diyelim ki 100 m2 büyüklüğünde 2 oda 1 salon evini yeniden yapmak isteyen vatandaşımızın önüne 1 buçuk milyon lira maliyet çıktı. bunun 750 bin lirasını biz hibe olarak vereceğiz. Geri kalan 750 bin lirasını vatandaşımız kendisi koyacak, böylece evini hemen yenileyebilecek.

120 m2 büyüklüğündeki 3 oda 1 salon ev için ise 1milyon 800 bin liranın yarısına tekabül eden 900 bin lira olacak. Vatandaş kendi kısmı için borçlanacaksa ona da çeşitli kolaylıklar sağlayacağız.

Örneğin vatandaşımız yüzde 0,79 faizle, 10 yıl vadeli kredi kullanabilecek. Veya yüzde 10’u peşin kalanı 10 yıl vadeli olarak ÜFE, TÜFE memur maaş artış oranlarından düşük olanını aşmayacak düzeyde güncellenecek rakamlarla borcunu ödeyebilecek. 

Bu yöntemle yüzde 10’u peşin ödenen 750 bin liralık borçlanma için aylık taksit, 5 bin 625 lira, 900 bin liralık borçlanma için 6 bin 750 lira düzeyinde gerçekleşecek. Cebinde hiç birikmiş parası olmayan vatandaşımız bile devletin vereceği katkıyla ve kendi payına düşen kısmı uygun şartlarla borçlanarak güvenli bir yuva sahibi olabilecek.

Ayrıca parsel bazında kendisi dönüştürmek isteyenlere de 0,74 faiz oranıyla 1 milyon 250 bin lira kredi kullanma imkanı sağlıyoruz. 

Kampanyayı İstanbul’dan başlatıyoruz. Önümüzdeki çarşamba günü başvuruları başlayacak kampanyanın detaylarını bakanlığımız ilan edecek.

İkinci müjdemiz kira yardımlarıyla ilgili. İstanbul’da kira yardım tutarını 3 bin 500 liradan 5 bin 250 liraya yükseltiyoruz.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir