Daha evvel “aday” kaidesi koşan HDP’den CHP’ye yeni ileti

HDP’nin altılı masayla ittifak yaptığı istikametinde tenkitler gelirken ve adaylık tartışmaları devam ederken dikkati çeken bir açıklama geldi. 

TBMM Karma Komitesi’nde; polise yumruk atan HDP’li Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması görüşmelerinde konuşan HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, mahallî seçimlerde CHP’ye oy verdiklerini ve bunu gizlemediklerini söyledi. 

Çözüm süreci devrine yapılan tenkitlere ait de konuşan Beştaş, o devir AK Parti ile ittifak yapmadıklarını yalnızca süreç gereği muhatap olduklarını belirtti. Beştaş, şunları söyledi: 

“AK PARTİ İLE İTTİFAK YAPMADIK”

Bazen şu telaffuzlar geliyor. Güya tahlil sürecini eleştiren, onlara karşı da söylüyoruz. Biz AK Parti ile ittifak yapmamıştık. Birleşmemiştik de. Yalnızca iktidardaydı, muhatabımızdı.

Kim iktidarda olsa, MHP de olsa muhatabımız olacaktı, CHP de olsa DÜZGÜN Parti de olsa muhatabımız olacaktı.

Yoksa bizden şu beklenen herhalde: Biz HDP olarak kendi partimize oy istemeyeceğiz, AK Parti’ye mi isteyeceğiz. Biz siyaset yapıyoruz, parti prensiplerimiz var. Kürt probleminin demokratik yollardan tahlilini savunuyoruz ve bugün de savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz. Çok da bedel ödediğimizi, şu anda bu bedellerden birini tartıştığımızı sanırım söylememe gerek yok. 

“YEREL SEÇİMLERDE CHP’YE OY VERDİK”

Biz lokal seçimlerde ​hiç gizlemediğimiz, hiç tartışmadığımız bir stratejik karar verdik. Oy verdik ve söylüyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.