Doların rüzgarı araç piyasasına sıçradı! İslam Memiş’ten bayram muştusu…Dolar 15 lira

Haftalardır yeni açıklanacak olan ekonomik paket hakkında değerlendirmeler yapan İslam Memiş, piyasalarda yaşanacak düşüşlere dikkat çekmişti. BDDK’nın kredi kısıtlamasından ötürü dolar da haftalık kapanış 16,55 düzeyleri görülürken gram altında ise 990 TL’ye gerileme oldu. Bayram sonrasında dikkat çeken İslam Memiş, doların 15 lirayı göreceğini söz ederek konut ve araç piyasasında düşüş yaşanacağını belirtti.

KRİPTO PARALARDAKİ DÜŞÜŞ GEÇİCİ

“Piyasalar şu an Merkez Bankalarının güdümünde hareket ediyor. Faiz artırım süreci ve enflasyonla çaba var. Kimse ayağımıza takılmasın durumu var. Ben kripto para piyasalardaki düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Dijital bankaların çıkması tesirli olacak.”

DOLARIN 15 LİRAYA DÜŞME İHTİMALİ

“Son 1 aydır 17-18 lira aralığında döviz almam. Düşüş ihtimali var. Hükümet tarafında önemli bir önlem gelebilir. Musluk açılırsa Temmuz-Ağustos ayında optimist bir sürece sokabilir. Bu aylarda TL’de beklemek daha gerçek. Dolar/TL’de 15,88 TL düzeyi hala masada durmaya devam ediyor”

EV VE ARAÇ FİYATLARINDA BAYRAM DÜŞÜŞÜ

“Sıfır araçlar da döviz kurundan ötürü paha artışları devam edebilir. İkinci araçlarda şuan önemli sakinlik var. Bayramdan sonra araçlar da yeni paketten ötürü yüzde 15-20 civarında düşüş son konusu olabilir. Artık nakit bedelli olacak mal bedelsiz olacak. İkinci el araç alacak olanlar bayram sonrasında dikkat etmesi gerekiyor. Petrol fiyatlarından ötürü beşerler artık toplu taşımaları tercih ediyor. Bundan sonra beşerler nakittin bedelini ön planda tutacak. Piyasada ise elektrikli araçlara hazırlık yapılıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.