Dünyanın en hafif kablosuz oyuncu kulaklığı: Logitech G733

Uzun müddetli kullanımlarımızın akabinde G733’ü ayrıntılı bir biçimde inceledik. Beklenenden fazlasını sunan kablosuz oyuncu kulaklığı, birtakım eksi tarafları olsa da genel olarak hem oyuncuları hem de olağan kullanıcıları mutlu edecek harika bir performans sergiliyor.

Kulaklığı esas tasarım, özellik ve ses kalitesi başlıkları altında inceledik.

TASARIM

Logitech G733’te birinci dikkat çeken öge tasarım oluyor. Siyah, beyaz, mavi ve lila renk seçenekleriyle satışa sunulan kulaklık, sırf 278 gr yükünde geliyor. Hafifliği sayesinde oyunculara azamî konfor sunan G733, oyun keyfini en üste çıkarmayı vadediyor.

Kablosuz baş üstü kulaklığın dizaynında dikkat çeken değerli diğer bir ayrıntı ise üst kısımda bulunan lastik. Bu lastik sayesinde uzun müddetli kullanımlarda plastiğin kafayı rahatsız etmesi engelleniyor.

Olağanda kulaklıklarda görmeye alışık olduğumuz yuvarlak tasarım, G733’te yerini elips biçimindeki dizayna bırakıyor. Böylelikle kulaklar büsbütün süngerin içinde kalıyor ve ses yalıtımı sayesinde ortam sesi en az iniyor.

G733’te yer alan süngerler ve baş üstündeki lastik basitçe çıkarılabiliyor. Bu sayede basitçe temizlenebiliyor. Süngerlerin yıkanabilirliğiyle ilgili rastgele bir test yapmadık. Lakin süngerler yıkanıyor olsa bile süngerleri kulaklığa bağlı tutan kısım yıkamaya bağlı olarak yıpranacak üzere duruyor. Lakin lastiğin yıkanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kulaklık üzerinde açma-kapatma ve ses kısıp-açma tuşları sol tarafta pozisyonlandırılmış. Tıpkı halde kulaklığın sol kısımda bir adet şarj için Type-C kablo girişi ile mikrofon için 3,5 mm’lik jak girişi buluyor. Ayrıyeten bu kısımda bir adet programlanabilir üçüncü bir tuş bulunuyor.

Kulaklıklarda hangi tarafın sağ ya da sol tarafa geleceğini birçok kullanıcı, istikametlerin küçük harflerle yazılmasından ötürü bilemeyebiliyor. G733’te bu sorunu çözmek için kulaklık istikameti büyük harflerle yazılmış. Bu sayede kullanıcılar, kulaklığı gerçek bir formda kolaylıkla takabiliyor ve surround sesten en âlâ formda yararlanabiliyor.

Tasarımla ilgili son olarak göze çarpan ayrıntı ise RGB ışıklandırma. Kulaklık takıldığı vakit RGB ışıklandırma ön tarafta kalıyor. Bu sayede bilhassa karanlık ortamlarda kullanıldığı vakit ortamın ambiyansı bir anda değişiyor ve oyuncular oyuna daha yeterli odaklanabiliyor.

ÖZELLİKLER

Logitech, düşük gecikme ve muteber performans sunması emeliyle klavye, mouse ve kulaklıklarında son yıllarda kendi imzasını taşıyan LightSpeed teknolojisini kullanıyor. LightSpeed teknolojisiyle Logitech G733 oyuncu kulaklığı, kablosuz olmasına karşın ses transferini 20 metre’ye kadar sıkıntısız bir formda gerçekleştiriyor.

G733’te LightSpeed kontağı için kutudan küçük bir USB adaptör çıkıyor. Teması bu USB alıcı ile yapılıyor. Bu nedenle kulaklık, kablosuz olmasına karşın bluetooth ya da aux, type-c üzere kablolar aracılığıyla bilgisayar dışındaki aygıtlara bağlanamıyor. Deneme fırsatı bulamadık lakin kutu üzerindeki bilgilere nazaran PlayStation 4’te de meselesiz bir kullanılabiliyor.

Kulaklık ile ilgili tüm ayarlamalar ve özelleştirmeler Logitech G HUB programı üzerinden yapılıyor. Program sadece Mac ve Windows işletim sistemlerinde kullanabiliyor.

Logitech, en uygun tecrübe için kulaklığın G HUB uygulamasıyla birlikte kullanılmasını tavsiye ediyor. Ancak program ve driver yüklemeye gerek kalmadan G733 faal biçimde kullanılabiliyor.

Logitech G HUB üzerinden yapılabilen ayarlamalar ve özelleştirmeler şu biçimde:

1. Şarj Durumu: Logitech G HUB programından kulaklığın şarj durumunu görüntüleyebilirsiniz.

2. Programlanabilir Tuş: Sol tarafta bulunan programlanabilir tuşun varsayılan fonksiyonu mikrofonu açıp kapatmak lakin Logitech G HUB üzerinden bu tuşa istenilen bir işlev atanabiliyor. Atanacak işlevde ise rastgele bir hudut bulunmuyor. Bu tuşa basarak bilgisayarı kapatabilir, bildiri atabilir, rastgele bir uygulamayı açabilir hatta özel oluşturan makrolar ile istediğiniz her komutu atayabilirsiniz. Ayrıyeten bu tuş için Discord, OBS, Owerwolf programlarına özel olarak hazırlanmış birçok işlev bulunuyor.

3. Ses için ince ayarlar: G HUB’da kulaklık simgesine tıklandıktan sonra sol tarafta bulunan “Gelişmiş EQ’yu etkinleştir” seçeneği etkin edildiğinde en uygun ses kalitesi için ince ayar yapabilirsiniz. Şayet seçeneklerden nasıl bir ayar yapmanız gerektiğini anlamadıysanız sol altta bulunan “Varsayılan Hazır Ayarlar” kısmından sizin için uygun olan ayarı seçebilirsiniz.

4. Kullanıcılar tarafından paylaşılan hazır ayarlar: Hazır bulunan ayarlar sizi mutlu etmediyse “Diğer ön ayarlara göz at” kısmından dünya çapında G serisi kulakları kullanan bireylerin paylaştığı ayarları seçebilirsiniz. Tıpkı halde siz de deneme yanılma yoluyla oluşturduğunuz bir ayarı öbür kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Logitech’in bu listesi kullanıcıların paylaşımıyla her vakit şimdiki kalıyor. Öte yandan bu ayarlar sayesinde CS: GO üzere oyunlarda çok kısık olan ayak sesleri dahi rahatlıkla duyulabiliyor.

Gelişmiş ayar seçenekleri mikrofon için de sunuluyor. Mikrofon simgesine tıklandıktan sonra sol tarafta bulunan “Blue Voice” etkinleştirildiğinde birçok ince ayarı kendiniz yapabiliyorsunuz. Bunun yerine sol altta bulunan süratli ayar seçeneklerinden birini de seçebilirsiniz. Birebir formda bu kısımda de dünya çapında G serisi kullanan şahısların mikrofon ayarlarına ulaşabilirsiniz.

5. Özelleştirilebilir RGB Işıklandırma: RGB ışıklandırmayı kapatabileceğiniz üzere birçok hazır efektten de yararlanarak özelleştirebilirsiniz. Ayrıyeten hazır efektler ortasında bulunan “Ekran Örnekleyici” ve “Ses Görselleştirici” seçeneklerini seçerek oyundaki renk yoğunluğuna yahut ses ritmine nazaran özel ışıklandırma efektlerinden yararlanabiliyorsunuz.

SES KALİTESİ

G733 hem PS4 hem de bilgisayarda kullanılabiliyor. Lakin G HUB’da özelleştirme seçeneği sunduğu için en güzel performans bilgisayar üzerinden alınabiliyor.

Bilgisayar üzerinden oynadığımız oyunlarda LightSpeed teknolojisi sayesinde ses gecikmesi yahut takılma asla olmadı. Ayrıca PRO-G sürücüleri sayesinde ses bizleri ziyadesiyle şad etti. Dış ortam sesi kalabalık bir ortamda olsanız da kesiliyor. Fakat sesi fazla açarsanız yakınınızdaki şahıslar sesleri rahatlıkla duyabiliyor.

Logitech G733, oyuncu kulaklığı olmasına karşın sırf oyunlarda değil müzik dinlemek için de epey kaliteli bir kulaklık. G733 testlerimize tiz ve baslarda üstün performans gösterdi. Yüksek seste cızırtı, patlama üzere sıkıntılar yaratmıyor. Ama ses düzeyi yüzde 100 yapıldığında, vakit zaman birtakım müzikler rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle müziklerde yüzde 60 ila 70 ortasındaki sevilerde kullanılmasını ya da G HUB üzerinden özel ayar yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Çıkarılabilir mikrofon, G733 ile meselesiz çalışıyor. Sesiniz net ve pak bir formda karşı tarafa iletiliyor. G733 “Discord Sertifikası”na sahip bir kulaklık olduğundan mikrofon ile sesiniz mükemmel ve kristal netlikte oluyor. Fakat bu mikrofonun profesyonel işler yahut yayınlarda kullanıma uygun olmadığını söyleyebiliriz.

Son olarak DTS Headphone:X 2.0 surround ses teknolojisi ve 7.1 olmasıyla G733, oyundaki ortamın sesini gerçekçi bir formda aktarıyor.

LOGITECH G733 ALINIR MI?

Kablolar oyun sırasında dikkat dağıtıcı olabiliyor. Bu nedenle kablolu kulaklık yerine kablosuz kulaklık kullanmak isteyen oyunseverler, oyunlarda üstün performans gösteren bir kulaklık bulmakta zorlanabiliyor.

Logitech G733’ün kablosuz oyuncu kulaklıklarında karşılaşılan sıkıntıların hiçbirini barındırmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. LightSpeed teknolojisi sayesinde en ince sesler gecikme olmadan 20 metre uzaklığa kadar iletiliyor. Tıpkı biçimde mikrofonda beklentileri aşıyor. Çıkarılabilir olması ise mikrofonun kullanılmadığı vakitlerde kulaklığın estetik açıdan daha âlâ görünmesini sağlıyor.

Sonuç olarak oyunlar için kablosuz kulaklık arıyorsanız Logitech G733’ü tereddüt etmeden alabilirsiniz. Logitech G733 şu anda 3 bin liradan satılıyor. Lakin müzik dinlemek ve ses kaydı için öteki alternatiflere bakılabilir.

Artıları:

  • Logitech G Hub uygulaması ile ses, mikrofon ve RGB ışıklar için özelleştirme yapılabiliyor.
  • RGB ışık açıkken 20 saat, kapalıyken ise 29 saate kadar tek şarjla kullanılabiliyor.
  • Kulaklık esnekliği sayesinde çok sağlam gövdeye sahip.
  • Çok hafif olmasından ötürü uzun müddet kullanımlarda rahatsız etmiyor.
  • Açık unutulduğunda 15 dakika içinde kendini otomatik kapatıyor. Böylelikle şarj daha uzun dayanıyor.

Eksileri:

  • Yavaş şarj oluyor.
  • Ses kaydı ve yayıncılık için mikrofon uygun değil.
  • Ses çok fazla açıldığında etraftan ses duyulabiliyor.
  • Çıkarılabilir mikrofon çok esnek lakin istenilen biçimde sabit kalmıyor.
KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.