Ekran müddeti salgında yüzde 63 arttı

EDA SANĞU

Pandemi sürecinde ekrana bakma müddetinde yüzde 63 artış oldu. Üsküdar Üniversitesi ve Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği tarafından düzenlenen Balkanlar ve Ortadoğu Beyin Teşebbüsü Tepesi hudut bilimi uzmanlarını bir ortaya geldi. Dorukta yer alan isimlerden Harvard Mezunları Ruh Sıhhati Elçisi Dr. Mohammad Nami, pandeminin uyku nizamına kadar pek çok mevzuda değişikliklere neden olduğunu belirterek, şunları aktardı:

“Gençler ve genç erişkinlerin ekrana bakma müddetlerinde yüzde 63’lük bir artış olduğunu görüyoruz. Beşerler akşamları yapacak bir şeyleri olmadığında internete girip sörf yapıyorlar. Toplumsal medya platformları ve internetin içinde kayboluyorlar. Gelen iletilere, postlara bakıyorlar ve kendilerini bu platformlara çok kaptırıyorlar. Bu sebeple de retinalarına ekrandan çok fazla ışık geliyor” dedi.

Gözün ardında bulunan retinada birçok nöron ve sensörün bulunduğunu kaydeden Dr. Mohammad Nami, şunlara dikkat çekti:

“Bu nöronlardan birçoğu beynimizdeki aydınlık ve karanlık algısını kodlamakla vazifelidir. Beyin bu ışığa maruz kaldığında uyku vaktinin gelmediği yanılgısına uğrar. Bu mavi ışık, beynin ardına yani beyin epifizine ulaştığında beyin epifizi de melatonin hormonu salgılamayı bırakır. Melatonin düzeyi düşer ve hipotalamus ve melatonin alıcıları kâfi ölçüde melatonin alamaz. Bu yüzden beyin bedenin uykuya muhtaçlığı olduğu sinyalini gönderemez. O nedenle bütün gece boyunca uyanık kalırız. Pandemide de bu biçimde oldu. İnsanların ekrana baktıkları müddet ve uykuya geçme mühletleri yüzde 40 ila yüzde 60 ortasında artış gösterdi.”

Bu durumun da insanların verimli ve kaliteli uykudan yoksun kalmalarına sebep olduğunu söz eden Dr. Mohammad Nami, “Bu durum da sıhhatimizi, kalbimizi, akciğerlerimizi, hudut sistemimizi ve dolanım sistemimizi olumsuz istikamette etkiledi. Hatta bağışıklık sistemimiz bile hayli olumsuz etkilendi” diye konuştu. Uyku düzensizliklerini inceleyen bir tabip olarak Kovid geçirmiş hastalarla çalıştığını da kaydeden Dr. Mohammad Nami, “Kovid’in uzun vadeli sonuçlarından birinin uykusuzluk yani insomnia olduğunu görüyoruz” bilgisini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.