Ermenistan’dan uydurma muahede: Azerbaycan’ın esir askerlere karşılık istediği mayın haritası düzmece çıktı

Azerbaycan, Karabağ bölgesinde 44 gün süren vatan muharebesinde, işgal altındaki topraklarını kurtardı. Büyük bir hezimet yaşayan Ermenistan ordusu, çekildiği bölgelere mayın döşedi. Azerbaycan, savaşta esir alınan Ermeni askerlerine karşılık bölgenin mayın haritasını istemişti.

Taraflar mutabakata vardı lakin Erivan kelamında durmadı. Azerbaycan’a verilen mayın haritası uydurma çıktı.

Ağdam’da haritadaki datalara nazaran yapılan çalışmalarda neredeyse hiç mayın bulunamadı.

NE OLMUŞTU?

Dağlık Karabağ ve etrafındaki vilayetleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmak için 27 Eylül’de operasyon başlatan Azerbaycan ordusu, 44 gün süren savaşta hem topraklarını kurtardı hem de Ermenistan ordusuna büyük darbe vurdu. Azerbaycan ordusu, operasyonun birinci gününden itibaren hem karadan yaptığı atışlarla hem de hava ögeleriyle Ermenistan ordusuna ağır ataklar düzenledi.

Ermenistan’ın siyasi makamları 2. Dağlık Karabağ savaşında 2 bin 500 civarında askerin öldüğünü açıklasa da gerçek kaybın bu sayının çok üzerinde olduğu Ermenistan kamuoyunda da lisana getiriliyor.

Azerbaycan ordusunun 27 Eylül’de başlattığı operasyonda 5 kent merkezi, 4 kasaba ve 286 köyün kurtarılması üzerine Ermenistan yenilgiyi kabul etmek zorunda kalmıştı. Ermenistan imzaladığı ateşkes gereği işgal altındaki Ağdam, Laçın ve Kelbeceri boşaltmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.