Fed’den 100 baz puanlık faiz artışı bekleniyor

ABD’de haziran ayı enflasyonu aylık yüzde 1,3 ve yıllık yüzde 9’u aşarak 41 yılın tepesine çıktı.

ABD’de haziranda beklentileri aşan enflasyon, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz toplantısında tarihi 100 puanlık faiz artışına gitme mümkünlüğünü gündeme getirdi.

Bazı Fed yetkilileri ve ekonomistler faiz artışına işaret ediyor.

Benzin ve besinde çift haneli artışlar

Benzin ve besin fiyatlarında çift haneleri bulan artışlar, ABD’de enflasyonun itici gücü olmaya devam etti.

Piyasalar 100 baz puanlık faiz artışını fiyatlamaya başladı

Ülkede güçlü gelen istihdam bilgilerinin akabinde piyasa beklentilerinin epeyce üzerinde gerçekleşen enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif para siyaseti duruşunun şu ana kadar talebi azaltmada ve enflasyonu yüzde 2 maksadına düşürmede çok az ilerleme kaydettiğini gösterdi.

Son bilgiler, Fed’in sıkı para siyasetinde daha da şahinleşerek enflasyonla gayretini hızlandırabileceğine yönelik telaşları artırdı.

100 puanlık faiz artışına gitme mümkünlüğü gündemde

Enflasyonun 41 yılın tepesine çıkmasının akabinde Fed’in temmuz toplantısında tarihi 100 puanlık faiz artışına gitme mümkünlüğü gündeme geldi.

Para piyasalarında bankanın temmuz toplantısında yüzde 80 ihtimalle 100 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı. Fiyatlamalar Fed’in eylül toplantısında ise yüzde 80 ihtimalle 75 baz puan faiz artışı yapmasının beklendiğini gösteriyor.

Bazı Fed yetkilileri 100 baz puanlık artışın muhtemel olduğuna işaret etti

AA’nın haberine nazaran, haziran ayı enflasyon raporunun enflasyonun olumlu tarafta hareket etmediğini gösterdiğini belirtti. Enflasyonun artmaya devam etmesinin kaygı kaynağı olduğunu kaydeden Bostic, temmuz ayında 100 baz puanlık faiz artırımı mümkünlüğünün sorulması üzerine “her şey oyun dahilinde” karşılığını verdi.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly de temmuz toplantısında en mümkün duruşun 75 baz puanlık faiz artışı olduğunu fakat 100 baz puanlık artışın da muhtemel olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.