Finlandiya, Türkiye’ye silah ambargosunu kaldıracak mı? Savunma bakanı konuştu

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazlarıyla ilgili tartışmalar sürerken, Finlandiya’dan mevzuyla ilgili kıymetli bir açıklama geldi.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatına yönelik Türkiye’den gelen itirazlar tartışma yaratırken Finlandiya’dan Türkiye’ye yönelik silah ambargosuyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkeyi terör örgütleri PKK ve FETÖ’ye dayanak vermekle suçlayarak Türkiye’ye yönelik yaptırımları eleştirmişti. İsveç ve Finlandiya, 2019’da Suriye’nin kuzeyine yönelik Barış Pınarı Harekatı’nın akabinde Türkiye’ye silah satışı yasağı getirmişti.

“SAVAŞ BÖLGELERİNE SİLAH GÖNDERMİYORUZ”

Euractiv.com sitesinin aktardığı habere nazaran, Finlandiya televizyonunda dün sabah yayınlanan bir programa katılan Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, ülkesinin Türkiye’ye silah satışı ambargosunu kaldırıp kaldırmayacağı konusunda net bir açıklama yapmayı reddetti. Öte yandan Finlandiyalı bakan, ülkesinin savaş bölgesine silah ihracatı yapmama unsuruna bağlı kalacağını söyleyerek Türkiye’ye ambargonun kaldırılmayacağının sinyalini verdi.

Kaikkonen, İsveç’in Türkiye’ye ambargoyu kaldıracağı istikametindeki haberlere de kuşkuyla yaklaştığını söyledi. İsveç gazetesi Expressen’e konuşan İsveç Silah İhracatı Denetim Ajansı Lideri Karl Evertsson, “Bugünkü şartlarda Türkiye’ye silah satabiliriz” demişti.

Finlandiya basınına nazaran Türkiye’nin öbür talepleri de ülkede büyük tartışma yaratıyor. Bilhassa terör örgütleriyle kontaklı şahısların Türkiye’ye iadesi talebi, Finlandiya’daki birtakım kesitlerin itirazlarıyla karşılaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.