Hastane odasında fen lisesini kazanan Seren, YKS’de Adıyaman 1.’si oldu

Adıyaman’da yaklaşık 5 yıl evvel annesi ve kuzenini kaybettiği trafik kazasında kısmi felç geçiren ve hastane odasında fen lisesini kazanan Seren Esmer, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nda (YKS) ise Türkiye 126.’si ve Adıyaman 1.’si oldu.

Hastane odasında LGS’ye hazırlandı

Esmer, 2017’de geçirdiği trafik kazası sonucunda Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüp hastane odasında eğitimine devam ederek LGS’den 407 puan aldı ve birinci tercihi olan Adıyaman Fen Lisesine yerleşti.

Kazada annesini ve kuzenin kaybetti, kısmi felç oldu

Daha sonra işitme engelli babasının takviyeleriyle okula devam eden Esmer, hayatındaki bütün manilere karşın YKS’de değerli başarılan elde etti.
Seren Esmer, 2017 yılında yaşadığı trafik kazasında annesini ve kuzenini kaybettiğini, kendisinin de kısmi felç geçirerek hayatının büyük ölçüde değiştiğini söyledi.

Kaza sonrası yılmadığını anlatan Esmer, “Kendimi olduğum üzere kabullendim ve ‘bu formda en güzelini nasıl yapabilirim?’ diye düşündüm. Tedavi gördüğüm hastanede eğitimime de devam ederek fen lisesini kazandım. Birinci periyot hastanede ikinci devir ise konutumda eğitim alarak fen lisesini kazandım. Farkına vardım ki hayat hiçbir vakit grafik üzere ilerlemiyor, sinüs eğrisi üzere iniş ve çıkışlarıyla tümsekleri ile çukurlarıyla olan bir süreç.” diye konuştu.

En büyük destekçisi babası

Bu süreçte en büyük destekçisinin babası olduğunu aktaran Esmer, “Beni okula her vakit babam götürdü ve getirdi. Konutta işlerle her vakit o ilgilendi. Maddi manevi her bahiste yanımda oldu. Hakkı üzerimde çok büyük. Rastgele bir dershaneye gitmedim, okul dışında bir takviye de almadım. Okulumun imkanlarını sonuna kadar kullandım. İmkansız diye bir şey yok, şartların makus olduğuna odaklanıp pes etmek kolay bir iş. Asıl iş, bunlara karşın başarmak, azim inanmak ve çalışmak. Bunları yapınca hiçbir şey karşında duramayacak.” tabirlerini kullandı.

Esmer, eğitimini fizik alanında sürdürmek istediğini ve insanlığa faydalı bir bilim insanı olmayı hayal ettiğini kaydetti.

Babası ve öğretmenleri mutlu

AA’nın haberine nazaran; kızıyla gurur duyduğunu, 2017’de eşini trafik kazasında kaybettiğini anlatan baba Orhan Esmer ise şunları söyledi:

“Kızım trafik kazasından sonra bir müddet hastanede yattı. Bu süreçte kızımla ilgilenmeye devam ettim ve hastaneden sonra konuta geçtik. Konutta bakımlarını yaptım, dersleri ile ilgilendim. Kızımın hem annesi hem babası oldum. Fen lisesini kazandığında çok sevindim, keyifli oldum. Onu her sabah okula götürdüm getirdim. Üniversite imtihanında da bu başarıyı yakaladığı için çok keyifli oldum, çok gururlandım. İşitme engelli olmam hasebiyle biraz zorlandım lakin kızım da bana yardımcı oldu.”

Adıyaman Fen Lisesi Müdürü Muharrem Aytekin de Seren Esmer’in hayat ve hayata olan azmine hayran kaldıklarını aktardı.

Seren’in muazzam bir ömür kıssası olduğunu anlatan Aytekin, “Seren bizi 4 yılda kendisine hayran bıraktı. Okuldan bağını hiç koparmadı. Büsbütün okulun imkanlarıyla muvaffakiyet elde etti ve dershaneye gitmedi. Derece yaparak mezun oldu. İnşallah bundan sonra daha da muvaffakiyet elde ederek insanlığa yararlı olacak.” dedi.

Matematikte hiç yanlışı yok

Esmer’i tebrik eden Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı da Seren ile gurur duyduklarını belirterek, “Adıyaman’da 11 bin eğitim çalışanı ismine Vilayet Ulusal Eğitim olarak kendisine muvaffakiyetinden ötürü teşekkürümüzü sunuyoruz. Bir trafik kazası ile başlayan bir serüveni var, okul periyodunda 2 yıl hastane süreci var. Dershaneye gitmeden Türkiye 126’ıncısı ve vilayet birincisi oldu. Kızımızın en büyük başarısı da dershaneye gitmeden, devletin okulunun öğretmenleri ile bu işe hazırlaması. Sonuçlarına bakıyoruz matematikte hiç yanlış yapmadan sayısalda Türkiye 126’ıncısı olmak büyük bir gurur ve onur.” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.