HKP’den Erdoğan’a Yunanistan yansısı: ‘Sahte kabadayılığın hiçbir caydırıcılığı yok’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Adaları işgal etmeniz filan bizi bağlamaz” açıklaması, Ege’de 20 ada ve iki kayalığın Yunanistan tarafından işgaline karşı sessizliğin nedenini ortaya koydu. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, devlet yetkisinde olan Memleketler arası Ceza Mahkemesi başvurusunu HKP olarak yaptıklarını belirterek “Biz, siyasi iktidarın sorumlularını Türk yargısına şikâyet ettik lakin yargı bunları korudu” dedi.

Cumhuriyet; Haziran 2022’de, işgal edilen adaların kimilerinin bağlı olduğu İzmir, Aydın ve Muğla’nın valileri hakkında İçişleri Bakanlığı’na yapılan müracaata 5 yıldır karşılık verilmediğini, Yargıtay’a gönderilen hata duyuruları hakkında “işleme konulmama” kararı verildiğini gündeme getirdi. 

AYM ASILDAN İNCELEMEDİ

HKP, işgale yönelik “Kovuşturmaya yer yok” kararları nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı müracaatta ise 1 Temmuz 2016’da “konu bakımından yetkisizlik” gerekçesiyle kabul edilemezlik kararı verildiği ortaya çıktı. 2 AYM üyesinin oyuyla alınan kararda imzası bulunan ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan Alparslan Altan’ın 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde tutuklanması ise dikkat çekti.

HKP’li Tacettin Çolak, hata duyurularına “iktidarın hukuk ofislerine dönüştürülmüş yargı tarafından takipsizlik verildiğini, reddedildiğini” vurguladı. İşgal nedeniyle Yunanistan hakkında savaş cürmü işlediği gerekçesiyle 2017’de Memleketler arası Ceza Mahkemesi’ne başvurduklarını söyleyen Çolak, bu kabahatler nedeniyle başvurma yetkisinin devletlerde olduğunu fakat AKP iktidarının sessiz kaldığını aktardı.

Çolak, “Erdoğan liderliğindeki AKP iktidarı 2004’te, Avrupa Birliği’nde müzakere tarihi alabilmek için bu adaların işgaline seyirci kaldı. Yunan yetkililer, Ege’de hava alanımızı ve karasularımızı daima ihlal ederken reislerinin bugün geçersiz kabadayılık yapmalarının hiçbir caydırıcılığı yok. ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen zihniyetin temsilcilerinin Yunanistan’ın işgaline karşı tesirli bir karşılık verebileceklerini sanmıyoruz” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.