Japonya’da Başbakan Kişida liderliğindeki LDP, Danışman Meclisi seçiminde zafer kazandı

Japonya’da eski Başbakan Shinzo Abe suikastının yankıları sürerken, halk 248 üyeli Danışmanlar Meclisi’nin (Üst Meclis) 125 üyesini seçmek için sandığa gitti.

Japonya’da Liberal Demokrat Parti (LDP) seçimden zaferle çıktı.

Kyodo News’in haberine nazaran, Başbakan Kişida Fumio liderliğindeki LDP ile ortağı Komeito, 125 sandalyenin 70’inden fazlasını kazandı.

Böylece iktidar bloku 248 üyeli parlamento üst meclisinde çoğunluğu elinde tuttu ve 1947 Anayasası’nın gözden geçirilmesi için gereken 166 sandalyelik barajı birinci defa aştı.

LDP’nin zaferiyle Başbakan Kişida’nın, misyona geldiği 2021 seçimindeki yetkisi pekişmiş oldu.

Mecliste Anayasal Demokrat Partinin (CDP) sandalye sayısı ise 20’nin altına düştü.

Kişida ve üst seviye parti yöneticileri, Tokyo’daki LDP merkezinde 8 Temmuz’da öldürülen Japonya’nın en uzun mühlet vazife yapan başbakanı Abe için sessizce dua etti.

Kişida, Abe’nin öldürülmesiyle ilgili, “Demokrasinin temeli olan seçime şiddet yoluyla meydan okundu. Seçimin gerçekleşmesi büyük mana taşıyor. Demokrasiyi korumak için çok çalışmaya devam edeceğim.” dedi.

Anayasa değişikliği planlarını ilerleteceğine kelam veren Kişida, “Somut değişiklik teklifinin derlenebilmesi için anayasa üzerindeki meclis tartışmasını daha da derinleştireceğiz.” sözünü kullandı.

JAPON SEÇMEN BUGÜN SANDIK BAŞINA GİTMİŞTİ

Her 3 yılda bir düzenlenen ve Sangiin’deki 248 koltuğun yarısının geleceğini belirleyen seçim için Japon seçmenler bugün sandık başına gitmişti.

6 yıllık devirde vazife yapmak için yarışacak milletvekili adaylarının oylaması lokal saat ile 20.00’de sona ermişti.

10 Temmuz seçimleri sonrası 2025’e kadar ulusal seçim düzenlenmeyecek.

ESKİ JAPONYA BAŞBAKANI ABE, SİLAHLI TAARRUZDA HAYATINI KAYBETTİ

Abe, 8 Temmuz’da, Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına takviye için Nara kentindeki Yamato-Saidaiji İstasyonu karşısındaki açık hava etkinliğinde konuşma yaptığı esnada göğsünden vurulmuştu.

Saldırının akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe kurtarılamamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.