Komşuda Miçotakis sandıktan birinci çıktı

Yunanistan’daki araştırma şirketleri, Yunan kamu ve özel televizyonları için oy verme merkezlerinin önünde yaptıkları anketlerin sonuçlarını oy verme işleminin saat 19.00’da tamamlanmasıyla açıkladı.

Sandık çıkış anketlerinde iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi yüzde 36-40 oy oranıyla birinci parti gözükürken, ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 25-29 ile 2’nci sırayı aldı.

Sandık çıkış anketlerine göre PASOK-KINAL ittifakı yüzde 9,5-12,5, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 6-8, Yunan Çözümü Partisi yüzde 3,5-5,5, Mera25 Partisi yüzde 2,5-4,5, Özgürlük Seyri Partisi ise yüzde 2,2-4,2 oranında oy aldı.

MİÇOTAKİS’İN ZAFERİ TEK BAŞINA HÜKÜMET İÇİN YETERLİ DEĞİL

Bloomberg’in verilerine göre sandıkların %90’ı açılmış durumda. Mevcut Başbakan Miçotakis’in partisi Yeni Deokrasi Partisi oyların %40.8’ini aldı. Aleksis Çipras liderliğindeki SYRIZA oyların yüzde 20’sini, sosyalist parti PASOK ise oyların yüzde 12.5’ini aldı. Komünist Parti KKE yüzde 6.9 dördüncü ve milliyetçi LISY partisi 4.5 Ile beşinci parti olarak parlamentoya girme hakkı kazandı.

Öte yandan Miçotakis’in partisi Yeni Demokrasi Partisi, tek başına iktidar olması için gereken yüzde 46 oy oranına ulaşamadı. Uzmanlar önümüzdeki günlerde üç partinin bir araya gelerek bir koalisyon oluşturabilme imkanı olduğundan bahsediyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir