Libya’dan Türkiye açıklaması: Denizde yararlanabileceğimiz geniş alanları bize kazandırdı

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Petrol Bakanı Muhammed Avn, Libya‘da yayınlanan “Panorama” isimli televizyon programında, Türkiye ile Libya ortasında yapılan “Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılmasına Ait Mutabakat Muhtırası”na dair açıklamalarda bulundu.

Muhammed Avn, “Türkiye ile imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sonlandırılmasına Ait Mutabakat Muhtırası, denizde yararlanabileceğimiz geniş alanları bize kazandırdı” dedi.

Avn, mutabakatın öngördüğü alanlarda petrol ve gaz arama çalışmaları yapılması konusunda teşebbüste bulunduklarına dikkat çekerek, şu sözleri kullandı:

“Mutabakatın bizlere sağladığı alanlarda petrol ve gaz arama çalışmalarını başlatması için eski Libya Ulusal Petrol Kurumu Lideri Mustafa Sanallah ile konuşmuştuk lakin kendisi ilgilenmedi.”

Avn, ülkesinin petrol ve doğal gaz üretimine ait, “Libya’nın günlük petrol üretimini 3 milyon varile çıkarması için 10 yıl kadar bir müddete gereksinimi var. Petrol Bakanlığı bilgilerine nazaran, halihazırda 29 petrol ve 12 doğal gaz bölgesi keşfedildi” diye konuştu.

Avn ayrıyeten, Libya’da petrol üretiminde çeşitli sıkıntılar yaşandığını aktararak, esas sorunun “yabancı şirketlerin Libya’da çalışmaya tasayla yaklaşması” olduğunu kelamlarına ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.