Mesken sahipleri yüzde 25 artırım hududunu 3 formülle aşıyor

Konutta kira artışına sınırlama geldi. 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenen kontratlarda yüzde 25’in üzerinde artırım yapılamayacak. Sınırlamadan mutlu olmayan mesken sahipleri bugünlerde 3 formül geliştirdi. Kimi meskeni kiraya vermek için bekliyor, kimi yeni kiraya vereceği meskene artırım yapıyor, kimi de mukavele tarihini öteliyor. Konut bugün kiraya verilse de, artırım sınırlamasına takılmamak için kontrata 1 Temmuz sonrasında bir tarih yazılıyor.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine nazaran, 3 formül şöyle:

1- Kiraya artırım hududu mevcut kiracılar için geçerli, yeni kiraya verilecek meskende bir düzenleme yok. Bu nedenle bugünlerde konutunu yeni kiraya verecekler, düzenleme öncesi belirlediği sayısı arttırdı. Yani daha yolun başında artırımı yaptı.

2- Kimi konut sahipleri ise artırım hududuna yakalanmamak için mukavele tarihi ile oynamayı seçti. Bugün kiraya verilen bir meskende kontrat 1 yılda yenilendiğinde en çok yüzde 25 artırım yapılacak. Lakin 1 Temmuz sonrası yapılan mukaveleler artırım sınırlaması dışında olacak. O nedenle taraflar anlaşıp el sıkışılsa da kontratta ileri bir tarih yazılıyor.

3- Kimi konut sahipleri şayet acil muhtaçlığı yoksa beklemeye geçti. Bazıları emlak ofislerine ‘1 ay bekleyelim’ derken, kimi kira kararını askıya aldı.

Emlak seri ilan platformu Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, emlak ilan sayılarında önemli düşüşler olmadığını, lakin uygulamada farklı yollar arandığını söyledi. İdikat, “Tüm konut sahipleri için geçerli olmasa da piyasada şöyle durumlar var; kiracı ve mülkün sahibi bugün anlaşsalar da, kira kontratına 5 ya da 15 Temmuz yazıyorlar. Bu yolla konut sahibi 1 yıl sonra mukavele yenileme vakti geldiğinde, yüzde 25’in üzerinde bir artırım yapma hakkı elde ediyor” dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, kiraya sınırlamanın yeni kiraya verilecek konutlarda fiyat artışına yol açtığını söyledi. Aşa, “Mülk sahibi temmuz sınırlamasına takılmamak için bugünlerde meskenini kiraya vermiyor, bekliyor. Kiraya veren de şimdiden fiyat artışına gitti” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.