Orhan Gencebay’ın sağlıklı yaşam tüyoları

Orhan Gencebay, ruh ve beden sağlığını nasıl koruduğunu, beslenme alışkanlıklarını, günlük rutininin vazgeçilmezlerini ve sağlıklı yaşam sırlarını Hürriyet’ten Buğra Adil Buyrukçu’ya verdiği röportajda anlattı.

O röportajdan satırbaşları ise şöyle:

Siz sağlıklı yaşama önem veren sanatçılarımızdan da birisiniz. Sizin için sağlıklı yaşamak ne anlama geliyor?

Her zaman dediğim gibi; önce sağlık. Çünkü sağlık olmadan hiçbir şey olmaz. Bir insanın sağlığını düşünmesi, bencillik anlamına gelmez. Ama herkes şunu bilmeli ki, bir insan yalnız kendine ait değildir. Önce kendine, sonra ailesine, sevdiklerine, görev yaptığı yere, vatanına ve insanlığa aittir. Ama önce kendine aittir. Sağlıklı bir insan, daha yararlı olur. Kendine hayrı olmayanın başkasına da hayrı olmaz. Sağlıklı olmak için öncelikle hareketli olmalıyız. Vücut fonksiyonlarımız normal ise onu bozmamaya dikkat edeceğiz. Aşırılığa gerek yok…

Sizin eski bir sporcu olduğunuzu biliyoruz. Bugünlerde sporla aranız nasıl? Özellikle yaptığınız bir spor var mı?

Yürüyüşün yapılması gereken en güzel eylemlerden biri olduğunu düşünüyorum. Aslına bakarsanız yürüyüş, kendine saygıdır. Çünkü yürüyüş yapmayan kişiler, ileride mutlaka bunun sıkıntısı çekerler. Yürüyemezler, ayakları tutmayabilir ve vücutları gücünü kaybeder. Ben tüm spor aktivitelerini seviyorum ve hepsinden de nasiplendim. Bazı spor alanlarını daha da ileriye götürüp, dünya şampiyonluklarına dahi katılabilirdim. Mesela güreşte ilerleyebilirdim. O dönemde bizi Milli Takım Antrenörümüz Nuri Boytorun hoca çalıştırırdı. Kasımpaşa Güreş Kulübünde de çok çalıştım. Ama ben vücut meraklısıydım. Bu nedenle body çok çalıştım. Dünya Şampiyonu Steve Reeves, bu konuda adeta benim ilahımdı. Onun dışında sevdiğim sporcular arasında eski Vücut Dünya Şampiyonu Gordon Scott ve biz de Ahmet Enünlü vardı. Ama o dönemde ben de vücutta çok iyiydim.

Günlük beslenmenizde nelere dikkat edersiniz?

Günlük beslenmemde gerektiği kadar tüketmeyi ve fazla yememeyi tercih ediyorum. Eşim, bu sıralar biraz kilo aldığımı söylüyor. Bunun nedeni de 10 ay önce Covid-19’a yakalandım. 15 güne yakın hastanede kaldım. Hafif geçirdim ama o sırada bana kortizon verdiler. Sanırım bu da metabolizmamın etkilenmesine neden oldu. Çünkü ondan sonra biraz kilo farkı ben de gözlemledim. Günlük beslenmemde her şeyi yiyorum ama gerektiği kadar tüketiyorum. Sebzeyi de eti de yemeliyiz. Her gıdayı almak lazım ama az yemeye de özen göstermeliyiz.

Beslenme listenizde olmazsa olmaz dediğiniz bir besin var mı?

Petek bal tüketme alışkanlığım var. Bal için olmazsa olmazım diyebilirim. Sabahları yemeği tercih ediyorum ama itiraf etmeliyim ki, balı biraz fazla tüketiyor olabilirim.

Sağlığınızla ilgili sizin de yaptığınız ama “Hiç önermiyorum” dediğiniz olaylar var mı?

Sizlere başımdan geçen iki sağlık sorunumda yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz yıllarda bana biyopsi yapmaları gerekti. Operasyon sırasında sakinleştirici vereceklerdi ama sakinleştirici almayı kabul etmedim. Operasyona başladıktan 15-20 dakika sonra üstüme bir yük oturdu. Tansiyonuma baktılar, 25’e 15 olmuş ve bedenimin sınırlarını aşmışım. Bu nedenle bana hemen ilacı verdiler. İkinci olay ise diş hekiminde yaşandı. Kalp ritmimi etkilediği için sakinleştirici ilaç kullanmıyorum. Ancak dişlerimi yaptırmam gerekiyordu ve 27 dişime müdahale edilecekti. Diş hekiminden ilaç kullanmamasını istemedim. Ağrı oluyordu ama dayandım. Diş hekimim, 3 saat sonra bana “Ben sizin gibi bir olayı hiç yaşamadım” dedi. Şunu söylemek istiyorum ağrı eşiğim yüksek diyerek, kendinize bu tarz zorlamaları yapmayın. Ben bunları denedim ama hiç tavsiye etmiyorum. Gereken ne ise yapılması lazım. Bu gereken de bilgiyle gelmeli, bilgi çerçevesinde yapılmalı.
Odatv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.