Prof. Dr. Sözbilir’den İzmir zelzelesi yorumu: Her ikisi de canlı fay

Kuşadası Körfezi açıklarında meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki zelzeleye ait konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü ortasında değişen sarsıntılar üretebilecek potansiyele sahip” dedi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı Zelzele Dairesi Başkanlığı (AFAD) datalarına nazaran, Kuşadası Körfezi’nde saat 06.24’te 5.0 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Zelzele, İzmir ve Aydın başta olmak üzere Ege Bölgesi’ndeki birçok vilayette hissedildi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen zelzelede, birinci belirlemelere nazaran rastgele bir olumsuzluk yaşanmadı.

“HER İKİSİ DE CANLI FAY”

Dokuz Eylül Üniversitesi DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “30 Ekim 2020 sarsıntısının tetiklediği bir zelzele. Bu sabah meydana gelen 5 büyüklüğündeki zelzele, Gümüldür ve Efes Fayı ortasındaki deniz altı fayının kırılmasıyla meydana geldi.

Kırılan fay kesimi, bu iki fayın denizdeki uzantıları kabul edilebilir. 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzeleden sonra bölgedeki tansiyon, 10 bin zelzeleye varan artçı aktivitesi ile devam ediyordu. Lakin bölgede Sisam Adası ile Gümüldür ortasında çok sayıda deniz altı fayı bulunuyor. Bu faylar, Gümüldür ve Efes fayı ile temaslı. Her iki fay da ‘diri fay’ sınıfında değerlendirilmelerine karşın, uzun periyottan beri yıkıcı zelzele üretmiyordu.

“5.7 İLE 6.8 BÜYÜKLÜĞÜ ORTASINDA SARSINTI ÜRETEBİLİR”

Bu faylar, 5.7 ile 6.8 büyüklüğü ortasında değişen zelzeleler üretebilecek potansiyele sahip. Bu nedenle 8 Temmuz 2022’de yürürlüğe giren Türkiye Afet Risk Azaltma Planı kapsamında tanımlanan çalışmalara sürat verilmesi gerekiyor.

DEU-DAUM olarak 2017 yılından beri İzmir’in Sarsıntı Master Planı’nın revize edilmesi ve buna nazaran mevcut yapı stoğunun zelzeleye sağlam hale getirilmesinin bir an evvel tamamlanması gerektiğini söylüyoruz. Lakin maalesef bunu gerçekleştirebilmiş değiliz. İzmir, sarsıntıya dirençli bir kent olma yolundaki talihini gün geçtikçe kaybediyor” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.