Putin: Sinsi ve acımasız bir atak

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, dün Moskova’da aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden gazeteci Darya Dugina için taziye bildirisi yayınladı. Saldırıyı kınayan ve Dugina’nın Rusya’ya sağladığı yararlardan bahseden Putin, “Sinsi ve acımasız bir taarruz başarılı, sevgi dolu ve sempatik bir kişi olan Darya Dugina’nın hayatına mal oldu. Bir gazeteci, fikir insanı ve savaş muhabiri olarak anavatana hizmet etti” dedi.

İlk kere konuştu

Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugina da kızının vefatının akabinde birinci defa konuştu. Suikastin gözlerinin önünde gerçekleştiğini söyleyen Dugina, “Hepimizin bildiği üzere Ukrayna rejimi Moskova’daki gelenek şenliği dönüşünde kızımı gözlerimin önünde yabanî bir patlamada öldürdü. O, derin fikirlerinde her vakit saygılı ve ölçülüydü. Rusya düşmanları onu sinsice öldürdü” tabirlerini kullandı.

Rusya Ukrayna’yı suçladı

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), soruşturma kapsamında kanıtlara dayandırarak suikastin failini açıklamıştı. FSB, Dugina’ya düzenlenen suikastin ardında Ukrayna istihbaratının bulunduğunu belirterek, “Operasyonel ve keşif faaliyetleri sonucunda, Rus gazeteci Darya Dugina suikastı FSB tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Suikastin Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığı ve işlendiği, failin 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğu belirlenmiştir” demişti. Açıklamada ayrıyeten, Vovk’un 2010 doğumlu kızı Sofia Mihaylovna’nın da plana dahil olduğu bildirilmişti.

Suikast faili Estonya’ya kaçtı

Açıklamanın devamında suikasti gerçekleştiren Volk’un olaydan sonra kızıyla birlikte Estonya’ya kaçtığı aktarılarak, “Dugina cinayetinin tertibi ve Dugina’nın hayat üslubu ile ilgili bilgi almak için Moskova’dan daire kiraladılar. Rusya’ya girişte Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde kayıtlı 982 DPR plakalı, Moskova’da Kazakistan’da kayıtlı 172AJD02 plakalı, Rusya’dan çıkışta ise Ukrayna’da kayıtlı AH7771IP plakalı araç kullandılar. Dugina’nın direksiyonunda olduğu Toyota Land Cruiser Prado marka araç uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Vovk, dün kızıyla Pskov bölgesi üzerinden Estonya’ya gitti” bilgileri verilmişti. Açıklamanın sonunda ise FSB’nin belgeyi Rusya Soruşturma Komitesi’ne aktardığı tabir edilmişti

Aracın güvenlik kamerası imgelerine ulaşıldı

Rusya Soruşturma Komitesi tarafından dün yapılan açıklamada, Dugina’nın aracının altına bomba düzeneği kurulduğu aktarılarak, “Darya Dugina’nın aracının sürücü koltuğu kısmının alt kısmına bomba yerleştirildiği tespit edildi. Şu anda Rusya Soruşturma Komitesi İsimli Üniteler Müdürlüğü’nden uzmanların iştirakiyle olay yerinde incelemeler devam ediyor. Büsbütün yanan araç ise özel bir otoparka çekildi. Ayrıyeten soruşturma için fizik, kimya, biyoloji ve genetik uzmanları da görevlendirildi. Aracın güvenlik kamerası manzaralarına ulaşıldı. Elde edilen bilgilere nazaran, atağın evvelce planlandığı işlendiği düşünülüyor. Cürmü işleyen ve temasta oldukları bireylerin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor” kelamlarına yer verilmişti.

Kiev reddetmişti

Olayın akabinde tüm gözler Ukrayna’ya çevrilirken, Kiev tarafından yapılan açıklamada suikast argümanları yalanlanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.