Rakiplerimizin ilerisindeyiz: THY’nin 6 aylık kârı 737 milyon dolar

Türk Hava Yolları(THY), bu yılın ikinci çeyreğine ait faaliyet sonuçlarını açıkladı. İdare Heyeti ve İcra Konseyi Lideri Prof. Dr. Ahmet Bolat, Genel Müdür Bilal Ekşi ile idare takımının iştirakiyle dün İstanbul’da düzenlenen toplantıda yapılan sunuma nazaran THY, ikinci çeyrekte 2019’daki performansının üzerine çıktı.

6 AYDA 7,4 MİLYAR DOLAR GELİRE ULAŞTI

Bu yılın nisan-mayıs-haziran periyodunda 18 milyon 234 bin yolcu taşıyan THY, 4 milyar 535 milyon dolar gelir elde etti. 2019’un tıpkı devrine nazaran yüzde 43 artan gelirin 3 milyar 375 milyon doları yolcu, 1 milyar 64 milyon doları kargo ve 87 milyon doları ise teknik gelirlerden oluştu. 2019’un tıpkı devrine nazaran yolcu gelirleri ikinci çeyrekte yüzde 25, kargo gelirleri ise yüzde 170 artış gösterdi. THY’nin Ocak-Haziran 2022 periyodu toplam geliri ise 7,4 milyar dolar olarak duyuruldu.

GÖSTERGELERDE GÜÇLÜ BİR TOPARLANMA YAŞIYORUZ

Temel göstergelerin geniş kapsamlı bir toparlanmaya işaret ettiğini belirten THY İdare Konseyi ve İcra Şurası Lideri Ahmet Bolat, “Tüm dünyayı ektisi altına alan yüksek enflasyon düzeyleri, operasyon yaptığımız her istasyonda önemli maliyet artışlarına sebep oldu. Bu nedenle yükselen akaryakıt maliyetlerine karşın yılın birinci altı ayında 737 milyon dolar net kâr elde ettik. Yolcu gelirlerimizdeki yükseliş kargoda devam eden büyümeyi destekledi. Bilhassa ikinci çeyrekte beklentilerimize paralel olarak yolcu operasyonlarında toparlanma gerçekleşti” dedi.

KARGODA KIYMETLİ BİR YÜKSELİŞ YAKALADIK

Pandeminin başladığı 2020 yılında büyük bir atılım yapan Turkish Cargo’nun 2022 yılının birinci yarısında da yüksek performansını sürdürdüğünü belirten Bolat, “Uluslararası hava kargo pazarı haziranda yüzde 6,9 oranında daralırken, Turkish Cargo’nun satış tonajı bazında pazar hissesi yüzde 4,8 olarak gerçekleşti. Turkish Cargo, bu başarısıyla WACD listesinde 4. sıraya yükselirken tepe için kararlılığını gösterdi” diye konuştu.

GENÇ ÇALIŞANLARA GEREKSİNİMİMİZ VAR

Türk Hava Yolları olarak ortaya koydukları glabol amaçlara dikkat çeken Bolat, “Bunun için ülkemizin yetenekli gençlerine gereksinimimiz var. İnsan kaynakları grubumuz bilhassa genç yetenekleri keşfetmek için hayata geçirdiği projelerle kıymetli işlere imza atıyor. Türk Hava Yolları, birinci 6 ayda 963 yeni istihdam sağladı. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 2 bin 600’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Uçak bakım-onarım tarafında ise altı ayda 498 çalışma arkadaşımız bizimle çalışmaya başladı. Bu sayısı 1000’in üzerine taşıyacağız” dedi. 65 bin çalışana ulaştıklarını belirten Bolat’ın verdiği bilgiye nazaran, TGS’nin yer hizmetleri için yapacağı alımla birlikte bu yıl gerçekleşecek toplam ek istihdam 5 bin kişiyi aşacak.

Avrupa’daki kaos bizi de etkiliyor

İşten çıkarmalar ve grevler nedeniyle Avrupa havalimanlarında nitelikli işçi bulunamadığına dikkat çeken Türk Hava yolları İdare Şurası Lideri Ahmet Bolat, “Oralarda sonu gelmeyen boarding kuyruklarıyla, devasa bagaj yığınlarıyla karşılaşıyoruz. Yolcularımız uçağa vaktinde gelemediği üzere havalimanları da uçaklarımızın suratına yetişemiyor, vaktinde kalkış oranlarımız düşüyor. Bu durum operasyonlarımızı olumsuz etkiliyor, Avrupa’dan vaktinde hareket edemediğimiz için yurtiçinde de gecikmeler yaşıyoruz” sözlerini kullandı.
Ahmet Bolat-İbrahim Acar

Rakiplerimizin çok önüne geçtik

THY’nin Avrupalı hava yollarından daha başarılı bir performans ortaya koyduğunu vurgulayan THY İdare Şurası Lideri Ahmet Bolat, şöyle devam etti: “Pandemi periyodunda koruduğumuz dinamik takımlarımız sayesinde operasyonel göstergelerde olduğu üzere finansal metriklerde de rakiplerimizden ayrışmaya devam ettik. Bilhassa Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara karşın artan yolcu talebini muvaffakiyetle karşılamamız sonucunda pandemi öncesi gelir düzeyini ve kârlılığını değerli ölçüde aşarak Avrupalı emsallerimizin önüne geçtik.”

Hissemiz dolar bazında % 116 arttı

Şirketin kârlılığına yansıyan güçlü performansın nakit üretimine değerli katkı verdiğini belirten Bolat, “Bu durum net borçluluğumuzu yılın birinci yarısında 2,8 milyar dolar azaltmamıza imkân tanıdı” bilgisini verdi. THY’nin pay kıymetlerindeki güzlü yükselişe de dikkat çeken Bolat, “Tüm bunların sonucunda Borsa İstanbul’da süreç gören payımız, yılbaşından itibaren Türk Lirası bazında %190, Amerikan Doları bazında ise %116 artarak emsaller içerisinde en fazla kıymet kazanan hava yolu payı oldu” değerlendirmesinde bulundu.

400’üncü uçak ve 1 milyar yolcu

386 uçaklık filosuyla 129 ülkede 340 noktaya uçuş yapan THY, yurtiçinde ise 59 havalimanına sefer düzenliyor. Bu yıl Cebu, Rize-Artvin, Bergamo, Seattle, Juba, Buhara ve Tivat sınırlarını uçuş ağına ekleyen THY, yeni teslim alacağı uçaklarla önümüzdeki yıl 400 uçağa ulaşacak. THY’nin önümüzdeki yıl 90’ncı yaşını kutlayacaklarını belirten İdare Heyeti Lideri Ahmet Bolat, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni yaşımızı 400’üncü uçak ve 1 milyarıncı yolcu ile kutlayacaklarını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.