Rusya’da bombalı akında öldürülen Darya Dugina, son seyahatine uğurlandı

Moskova’daki Ostankino Televizyon Merkezinde düzenlenen merasime, Dugina’nın babası Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin ve yakınlarının yanı sıra ülkedeki kimi siyasi parti başkanları, milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Törende konuşan Dugin, kızının Rusya’yı çok sevdiğini, korkusuz olduğunu ve kendisini bir “savaşçı” olarak hissettiğini belirtti.

Dugin, “Darya, halkımız ve cephede olan Rusya için öldü. Bu cephe uzakta değil, burada, her birimizin içinde.” ifadelerini kullandı.

Törende, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kararıyla Darya Dugina’ya vefatı sonrasında verilen cüret nişanı ailesine takdim edildi.

Olay

Rusya’nın tanınmış siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina, içinde bulunduğu aracın Moskova bölgesindeki Odintsovo kentinin yakınlarında 20 Ağustos’ta infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Olayla ilgili soruşturma başlatılmış, araca patlayıcı aygıtın yerleştirildiği ve araç seyir halindeyken patlatıldığı belirtilmişti. Otomobilin Aleksandr Dugin’e ilişkin olduğu tabir edilmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Dugina’nın bombalı hücumla öldürülmesinin ardında Ukrayna özel servislerinin bulunduğunun tespit edildiğini bildirmişti.

Darya Dugina kim?

Dugina, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesinden 2015’te mezun oldu.

Gazeteci olarak da bilinen 30 yaşındaki Dugina, “Uluslararası Avrasya Hareketi” sivil toplum kuruluşunda “siyasi gözlemci” olarak misyonunu sürdürüyordu.

Dugina, Rusya’nın denetimi altına aldığı Ukrayna’nın Mariupol kentine de giderek çalışmalar yapmıştı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Dugina’nın temmuz başında yaptırım listesine alındığını açıklamıştı.

Aleksandr Dugin kim?

Rus siyaset uzmanı, sosyolog ve filozof Aleksandr Dugin ise Memleketler arası Avrasya Hareketi’ne başkanlık ediyor.

Neo Avrasyacılık akımını benimseyen Dugin, 2014 yılında Foreign Policy mecmuası tarafından “Modern Dünyanın 100 Global Düşünürü” listesine dahil edilmişti.

Ayrıca, Dugin, 2010 prestijiyle ABD, Kanada ve Avrupa Birliği’nin yaptırım listelerinde yer alıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.