Süleymancılar cemaatine yönelik ‘terör’ evrakında karar

Türkiye’deki en yaygın dinî yapılanmalardan biri olan Süleymancılar cemaatiyle ilgili açılan “terör” davasında yargı soruşturma gereği görmedi.

40 yıl Süleymancıların içinde yer aldıktan sonra cemaatten koparak yaşadıklarını kitaplaştıran Zekayi Işın, cemaatin liderlik koltuğunda bulunan Alihan Kuriş hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Anayasal sistemi bozmaya yönelik terör faaliyetinde olduğu” teziyle cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘örgüt olduğu tez edilen oluşumun’ merkezinin İstanbul olduğundan ve Kuriş’in İstanbul’da ikamet ettiğinden gerekli araştırma ve çalışmanın yapılması için ‘yetkisizlik kararı’ vererek belgeyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti.

Veryansın TV‘nin haberine nazaran, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da karşı yetkisizlik kararı vererek belgeyi Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti. İki vilayet ortasında mekik dokuyan belgede Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı “soruşturmaya yer olmadığına” karar verdi.

Savcılık kararında, “İhbar içeriğinde terör örgütü olduğu tez edilen yapı/teşekkülün terör örgütü olup olmadığına dair araştırma yapılması ve bu bahiste tespit olup olmadığına dair kolluk üniteleriyle yapılan yazışmalar sonucunda, bahsi geçen yapı/teşekkülün terör örgütü olduğuna dair bir mahkeme kararına rastlanılmadığı” belirtildi.

İhbarı yapan Zekayi Işın, avukatı aracılığıyla karara itiraz edeceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.