Süpermen’i bile kurtaran ‘süper evcil hayvan’

SALİHA SULTAN

Sinemalarda bugün 2’si yabancı 8 sinema vizyona giriyor. Beyazperdede güldürüden endişeye birçok yerli imal yaz rehavetini fırsat bilerek vizyonda bahtını denerken, sinemalarda Warner Bros. üretimi, merakla beklenen animasyon DC Harika Evciller Grubu (DC League of Super-Pets) öne çıkıyor. Muhteşem kahraman sinemaları ile beyazperdeyi ele geçiren Hollywood yeni sinemasında harika kahraman klişesine çok farklı bir bakış açısı sunarak bu sefer hayvanları maceranın ön safına yerleştiriyor.

Süper Köpek Krypto ve Süpermen’in maceralarını anlatan yeni sinema, çağdaş insanın yalnızlığını paylaşan evcil hayvanları izleyiciye üstün kahraman olarak sunuyor. Bu yeni macerada Süpermen ve Adalet Birliği’nin başka üyelerinin kaçırılması üzerine Üstün Köpek Krypto’nun barınakta yaşayan bir sokak çetesini harika kahramanları kurtarmak için kendisiyle birebir grupta yer almaya ikna etmesi ve başlarından geçen aksiyon dolu macerayı mevzu ediniyor. The Lego Batman Movie’nin senaryosunda çalışan direktör ve yardımcı müellif Jared Stern, sinemada izleyiciye hem bugüne kadar ekrana gelen bütün muhteşem kahraman klişeleriyle alay eden hem de hayvanların üstün kahraman olduğunda nasıl davranacaklarını hayal eden bir macera sunuyor.

BOMBARDIMAN UÇAĞINDA SAVAŞÇI BİR KADIN

Haftanın öbür yabancı imali, Roseanne Liang’ın direktör koltuğunda oturduğu Buluttaki Gölge (Shadow in the Cloud) de izleyicileri savaş, aksiyon ve dehşet dolu bir serüvene çıkartıyor. Sinema, İkinci Dünya Savaşı sırasında, yanında çok saklı evraklarla birlikte B-17 bombardıman uçağının mürettebatına katılan, ABD’li oyuncu Chloë Grace Moretz’in hayat verdiği Yüzbaşı Maude Garrett’in başından geçenleri husus ediniyor. Gölgelerde saklanan şeytani bir şeyin uçağın kalbine saldırması ve mürettebatın Maude’nin hareketlerini test etmesi aksiyonu daha da artırmayı başarıyor.

FENOMEN OLMA HAYALİ KURAN İKİ ARKADAŞ

Vizyonda yer alan yerli üretimlerden ‘Mini Fenomen’in direktör koltuğunda Umut Erkek oturuyor. 80 dakikalık bir güldürüyü sinemaseverlerle buluşturan sinema, YouTuber olmaya çalışan bir çocuk ve onun en yakın arkadaşı tıpkı vakitte menajeri olan kankasının başından geçen değişik ve trajikomik kıssaları mevzu ediniyor. Doğuş Arslan’ın direktör koltuğunda oturduğu ‘Akıl Bozan’ sinemasının oyuncu takımında da Elif Çapkın, Tolga Bengü, Emel Lider, Seçil Çifçi üzere isimler yer alıyor. Tansiyon cinsindeki sinema, kendilerine verilen misyonu yerine getirmeye çalışan bir bayan ve bir erkeğin, işler beklenmedik bir biçimde yoldan çıkınca, bir psikopatın eline düşmesini izleyiciye aktarıyor. Oyuncu olmanın hayalini kuran bir bayanın kıssasını beyazperdeye taşıyan ‘Afetname’ sinemasının direktör koltuğunda ise Ahmet Yaşar Gümüş oturuyor. Güldürü çeşidindeki sinemada Derya Şen Akbacak, Umut Özkan, Sevil Uyar, Ebru Kocağa, Toprak Can Akbacak rol alıyor.

USTA OYUNCULARLA DOLU YENİ ‘BİR TÜRK MASALI’

Sevilen oyuncu Toprak Sergen’in birinci kere yapımcılık ve direktörlük tecrübesi kazandığı ‘Bir Türk Masalı’ sineması cinsellik, küfür ve şiddet barındırmama özelliği ile yerli üretimlerde öne çıkıyor. Güldürü tutkunlarının keyifle izleyeceği fantastik bir aile sineması olan sinemada Sergen’in yanı sıra, İclal Aydın, Leya Kırşan, Füsun Erbulak, Aslı İnandık, Amine Gülşe ve Ahmet Mekin üzere usta isimler rol alıyor. Kıssası büsbütün sıfırdan yazılan sinemada, Anadolu coğrafyasının öğeleri merkezinde Yiğit’in Peri Kız’a aşkı için ‘Aydınlık’ ile ‘Karanlık’ tarafın oyununa dahil olduğu fantastik bir kıssa anlatılıyor. Sinemada ayrıyeten Erkin Koray ve Barış Manço üzere ustaların yapıtları yorumlanıyor. Sinema, hafta sonu daima birlikte sinemaya gitmek isteyen aileler için epey ülkü bir seçim.

ÜÇ HARFLİ KAYGILARI SEVENLER BURAYA

Karanlık salonlarda endişe sineması sevenleri bu hafta gişede iki yerli üretim bekliyor. Orhan Kılıç, Buse Sevindik, Cansu Orhan üzere isimlerin rol aldığı ‘Vesvese: Cin Fısıltısı’, yaşadığı ve yaşattığı olaylar nedeniyle her geçen gün ailesini daha da güç günlere sürükleyen Doğa’nın öyküsünü anlatıyor. Doğa’nın yaşadığı olayların cin olaylarıyla benzerliği, ailesinin bu mevzuda tedbir almak üzere harekete geçmesine ve sonucunda karşılarına çıkan farklı bir gerçekle yüzleşmelerine neden oluyor. Raziye Sultan’ın yönettiği endişe sineması ‘Hawar 2’ ise, çocuk sahibi olmak isteyen Hakan ve Pelin çiftinin, Pelin’in bunun için bir tılsım yaptırması sonrası başlarından geçen ürkütücü olayları mevzu ediniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.