Suriye basınından dikkat çeken Türkiye iddiası!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Suriye’ye mümkün operasyon sinyali vermesinin akabinde gözler bu noktaya çevrildi. Bölgede medya kaynaklarında kıymetli bir teze yer verildi. Suriye resmi ajansı SANA, sona yakın bölgelerde Türk İHA’sı görüldüğünü ve Türkiye’nin Haseke, Rakka ve Halep’teki hudut bölgelerine konuşlandığını tez etti.

26 Mayıs’ta gerçekleştirilen Ulusal Güvenlik Heyeti (MGK) sonuç bildirgesinde “Güney hudutlarımızda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğünü gaye almadığı, ulusal güvenlik muhtaçlığının gereği olduğu belirtilmiştir” ifadeleriyle Suriye’ye yeni bir askeri harekat sinyali verilmişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İNANÇLI ÇİZGİ KURACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da daha evvel açıklamalarında, “30 kilometre derinliğinde inançlı sınır kuracağız, terör örgütünün yuvalandığı bölgeleri temizleyeceğiz. Güney sonumuz boyunca 30 kilometre derinliğinde inançlı bir sınır kurma kararımız bakidir.” demişti.

‘DIŞARI ÇIKMAYIN’ UYARISI

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA; Halep kırsalında Cerablus kentine komşu hudut kentlerdeki mescitlerde hoparlörlerle vatandaşlara ikazlarda bulunarak halkın dışarı çıkmaması konusunda ikaz yapıldığını yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.