Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Pakdil: Kurbanlık sayısı açısından ıstırap yok

Nihat Pakdil, Gölbaşı Kurban Satış ve Kesim Tesisi’nde yaptığı değerlendirmede, kelam konusu tesisin kurban ibadetinin yerine getirilmesi için uygun bir yer olduğunu söyledi.

Tüm vilayetlerdeki kurbanlık satış noktalarının denetlendiğini lisana getiren Pakdil, kurbanlıkların sıhhati açısından kahır olmadığını vatandaşların kurbanlık süreçlerini rahat bir halde yapabileceklerini bildirdi.

Pakdil, bilhassa büyükbaş hayvanların küpeli olması gerektiğine dikkati çekerek küpe sayesinde vatandaşların, hayvanların aşılanma durumu ve geldikleri yere ait bilgilere ulaşabileceklerini söz etti.

“FAZLASIYLA HAYVANIMIZ MEVCUT”

Kurbanlık sayısı açısından zahmet olmadığını belirten Pakdil,

“Fazlasıyla hayvanımız mevcut. Kurban sonrasına yönelik olarak da şayet yetiştiricilerimizin satamadığı hayvanlar kelam konusu olursa Et ve Süt Kurumu marifetiyle onları kıymetlendirme imkanı var. Kurumumuz bu bahiste hazırlıklıdır.” diye konuştu.

Pakdil, kurban satışları hakkında da bilgi vererek, “Kurban Bayramı’na daha 2 günümüz var. Son günlerde satışlar daha da ağırlaşır lakin yetiştiricilerimiz şu anda kurbanlıkların yüzde 80’inin satıldığını söz ettiler.” dedi.

KURBANLIK SAHİPLERİNE ETRAF UYARISI

Kurbanlık bölümü sırasında etrafın kirletilmemesi konusunda ikazlarda da bulunan Pakdil, kurbanlıklara ilişkin atıkların sokaklara bırakılmaması ve paklık kurallarına uyulması gerektiğini söyledi.

Pakdil, kesitin ehil bireyler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizerek, kurban derisinin de âlâ bir halde koruma edilmesi gerektiğini anlattı.

Vatandaşlara kesimhanelerden yararlanmalarını öneren Pakdil, bu yerlerde gerekli önlemlerin alındığını kelamlarına ekledi.

Tesisteki yetiştiricilerle de sohbet eden Pakdil, Hayvan Kayıt Sistemi’nden (TÜRKVET) küpe sorgulaması da yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.