Tayvan tansiyonu sürüyor! Çin savaş uçakları ve gemilerle adayı çevreledi

Tayvan Savunma Bakanlığı, gün içinde Çin’e ilişkin 23 savaş uçağı ve 8 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğünü bildirdi. Bu ortada ABD Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosuna bağlı vazife yapan USS Antietam ve USS Chancellorsville gemileri bugün Tayvan Boğazı’ndan geçmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ilişkin 23 savaş uçağı ve 8 geminin Ada etrafında görüldüğü, uçaklardan 10’unun Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz çizgisinin doğusuna ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” ilan ettiği yerin güneybatı kısmına uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilişkin hava ve deniz araçlarının, elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

KİNMEN ADASI’NDA SİVİL DRON GÖRÜLDÜ

Öte yandan Tayvan’a bağlı Kinmen (Quemoy) Adası’nda Çin ana karasından denetim edilen sivil bir dronun Ada’daki askeri bölge üzerinde uçtuğu bildirildi.

Kinmen Savunma Komutanlığından yapılan açıklamada, dronun fişeklerle uyarılarak uzaklaştırıldığı kaydedildi.

SOSYAL MEDYADA YAYIMLANDI

Çin ana karasının 10 kilometre açığındaki Ada’da Tayvanlı askerlerin nöbet tuttuğu mevziye yaklaşan dronun manzaraları Çin’de toplumsal medyada yayılmıştı.

Tayvan askeri birliğinin açıklamasında, drona karşı standart prosedürün uygulandığı, “ateş ederek düşürme üzere, tansiyonu tırmandıracak daha agresif önlemlerden kaçınıldığı” vurgulandı.
Dün de yeniden tıpkı bölgedeki Tayvan nöbet kulübesi üzerinde uçan Çin dronuna askerilerin taş attığı imgeler internette yayılmıştı.

ABD GEMİLERİ TAYVAN BOĞAZI’NDAN GEÇTİ

Bu ortada ABD Donanmasının Pasifik’teki 7. Filosuna bağlı vazife yapan USS Antietam ve USS Chancellorsville gemileri bugün Tayvan Boğazı’ndan geçmişti.

Filodan yapılan açıklamada, “kruvaziyer” tipi savaş gemilerinin, “Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin karasularında olmayan bir koridoru kullandığı” belirtilmişti. Çin ordusu, gemilerin geçişi nedeniyle “teyakkuz durumuna” geçildiğini bildirilmişti.

PELOSI’NİN ZİYARETİ VE TIRMANAN ASKERİ GERİLİM

Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin ay başındaki ziyaretinin akabinde Tayvan Boğazı’nı ayıran prestiji “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları ve gemi devriyelerini tertipli hale getirdiği gözleniyor.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü olarak gören Çin’in reaksiyonunu çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin akabinde Ada etrafında askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 gün süren tatbikatlar, Ada’nın etrafında fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Temsilciler Meclisi Lideri Pelosi’nin akabinde, Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 kişilik bir heyet, Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb ve Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn de bu ay içinde Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilgiler kurmasına, Birleşmiş Milletlerde ve öbür memleketler arası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilgilerini kesmesini kural koşuyor. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.