TikTok’un eski çalışanı, Çinli şirketin kullanıcı verilerini koruyamadığını iddia etti

Son günlerde veri ihlalleri ile ilgili sürekli gündeme gelen TikTok, yine bir iddiayla karşı kaşıya. Washington Post haberine konuşan eski bir TikTok çalışanı, Çin merkezli sosyal medya firmasını, kullanıcı verilerini koruyamamakla suçladı.

TikTok için yapılan tüm veri ihlali haberlerine rağmen sosyal medya uygulaması kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde küçük çocukların kişisel verilerini topladığı için KVKK’dan TikTok şirketine 1 milyon 750 bin lira para cezası verilmişti. Öte yandan diğer ülkelere baktığımızda da AB konseyi, özel ve kamu kuruluşlarında çalışan işçilerin, uygulamayı telefonlarından kaldırmasını istemişti. Ayrıca Danimarka Savunma Bakanlığı da TikTok’u yasaklamıştı.

FBI UYARMIŞTI

ABD, TikTok uygulamasını tehlikeli buluyor. FBI, Çin’in uygulamayı kullanarak kolaylıkla kullanıcı verilerine erişebileceğini söylemişti. Kullanıcı verileri ile toplumun yaşının, alışkanlıklarının, davranışlarının ve isteklerine dair yönelimlerin kolaylıkla tespit edilebiliyor olması, sadece ABD’de değil, gizliliği önemseyen bütün ülkelerde tedirginlik oluşturuyor.

TİKTOK İDDİALARI YALANLADI

Bir zamanlar TikTok şirketinde çalışan kişi, TikTok’un kullanıcı verilerini koruma yönünden çok eksikliklerinin olduğunu ve bunu iyi bir şekilde sağlayamadığını iddia etti. İddialarına devam eden eski TikTok çalışanı, TikTok’un güvenlik için üzerinde çalıştığı Project Texas projesinin de işe yaramadığını ve sistemin yeniden oluşturulması gerektiğini söylüyor.

Eski TikTok çalışanı tarafından ortaya atılan bu iddialara kısa bir süre sonra TikTok’tan yanıt geldi; iddiaların gerçeği yansıtmadığına değinen şirket, veri ihlalleri ilgili iddialarda bulunan kişinin şirketlerinde sadece altı ay çalıştığını ve Project Texas girişimi henüz tamamlanmadan şirketten ayrıldığını söyledi.

TikTok şirketinin sürekli veri ihlalleriyle gündeme gelmesi kullanıcılarda tedirginlik oluşturuyor. Uygulamaya güvenmeyen devletler TikTok uygulaması için kısıtlamalar uygulayarak soruna önlem almaya çalışıyor.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir