Tüp bebek merkezinde skandal: Genç kızlara taşıyıcı annelik tezgahı

İstanbul Etiler’deki bir tüp bebek merkezi akıl almaz bir skandala karıştı. İstanbul’da kimsesiz yahut maddi durumu makus olan kız çocuklarına buradaki şahıslar vasıtasıyla ulaşıldığı ve mutabakat sonrası kız çocuklarının tüm masraflarının karşılanıp taşıyıcı annelik için evvel yumurta büyütme tedavisine başladıkları akabinde ise tedavi için kızları KKTC yahut Gürcistan’a gönderdikleri argüman edildi.

3 Eylül 2021’de Sıhhat Bakanlığı İrtibat Merkezi’ne (SABİM) akıl almaz bir ihbar geldi. 18 yaş altı yahut 18 yaşından büyük kızların taşıyıcı anne olarak kullanıldığına argüman eden ihbarda, “Ümraniye etrafında maddi durumu olmayan kzlara yumurta büyütme ilacı temin ediliyor.

Bu ilacı kızlara konutlarında 11-12 gün kullandırarak yumurtalıklarını büyüttürüyorlar. KKTC ve Gürcistan’daki tüp bebek merkezleriyle mutabakatlı yerleri var. Kızların tüm masraflarını karşılayıp bu iki ülkeye gönderiyorlar.

Tüp bebek merkezlerine gönderilen kızlara yumurtaları sattırılıyor. Yumurta büyütme ilacı eczane depolarından alıp Üsküdar’daki Ege Kahvecisi’ne kargolatarak buradan aldırıyorlar.

Bebeği olmayan ailelere taşıcı anne buluyorlar ve düzmece evraklarla diğer bir ülkeye gönderip oradaki aileye veriyorlar” denildi. İnceleme başlatan İstanbul Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, süreçlerde aracılık yaptığı belirtilen kişinin açık adresine ulaşıldı.

İddialara nazaran sürece katılmaya ikna edilen kızlarla Üsküdar’daki kafede buluşma yapılıyordu. Akabinde Beşiktaş Etiler’deki tüp bebek merkezine götürülen kızlar, sıhhat çalışanı bir çalışan tarafından hazırlanan evraklarla taşıyıcı anne olarak yurtdışına gönderiliyordu.

Yurtdışındaki kontakları olan şahıslar tarafından karşılanan genç kızların çocukları aileye teslim ettikten sonra geri geldikleri ileri sürüldü.

Sağlık Bakanlığı tarafından ihbar sonrası olayla ilgili müfettişler inceleme başlattı. İncelemelerde, kız çocuklarının bağlantı kurduğu şahsın kimlik bilgileri tespit edilirken, şahsın sıhhat çalışanı olmadığı belirlendi.

Sağlık Bakanlığınca kelam konusu argümanların milletlerarası organize ve kamu sıhhatini tehdit eder nitelikte olduğu gerekçesiyle durumun isimli soruşturma gerektiği belirlenerek 1 Ekim’de ihbarda bulunuldu.

İhbar sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.