Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen: Gayemiz, olimpiyatlarda altın madalya

Cimnastikte maksat, olimpiyatlarda birinci altın madalyayı kazanmak. Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, “Hayallerimiz kısmen gerçekleşti ancak altın madalya olimpiyatta alınmadığı sürece o hayal gerçek olmaz” sözlerini kullandı.

Türkiye Cimnastik Federasyonu Lideri Suat Çelen, olimpiyat oyunlarında bir altın madalya kazanılmadığı sürece hayallerinin gerçek olamayacağını tabir etti.

Almanya’da 11-14 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek Avrupa Bayanlar Artistik Cimnastik Şampiyonası öncesi Bolu’da kamp yapan ulusal atletleri ziyaret eden Suat Çelen, gayelerine ait değerlendirmede bulundu.

Avrupa Şampiyonası’nda birinci 13 kadro ortasına girip, 1-7 Kasım’da İskoçya’da gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’na katılmayı istediklerini belirten Çelen, “Olimpiyat sürecinin birinci elemesi. Hasebiyle Dünya Şampiyonası’na katılabilmemiz için mutlak surette birinci 13 ekip ortasına girmemiz lazım. Ekibimizin Almanya’da birinci 13’e gireceğinden hiç kuşkum yok lakin cimnastik bu, en ufak yanılgı sizi kürsüden edebiliyor.” diye konuştu.

Çelen, Almanya’da bayanlar bazında birinci 13’e girip, olimpiyatlara en az bir kişi kotasıyla gitmeleri gerektiğini lisana getirerek, şunları söyledi:

“Tüm branşlar olarak baktığımız vakit Tokyo’yu değerlendirdiğimizde, 7 final ve bir bronz madalyayı, en azından final sayımızı korumak istiyoruz. Zira dünyanın en fazla final yapan ülkelerinden bir tanesiydik. O bronz madalyayı gümüşe ya da altına taşımamız gerekiyor. Artistik cimnastik bayanda ve erkekte olimpiyatlara katıldık. Gayemiz, trampolin ve ritmik cimnastikte olimpiyatlara iştirak göstermek. 2024 ve 2028 olimpiyatlarına katılacak kadrolarımız çalışıyor. Türk cimnastiğinin amacı, katıldığı her müsabakada madalyaya uzanmak. Bunun çok kısa müddette olacağına inanıyorum. Tüm disiplinlerde, olimpiyatlarda artık madalya alacağız.”

“HAYALİMİZ, OLİMPİYATLARDA İSTİKLAL MARŞI”

“Hayallerimiz kısmen gerçekleşti fakat altın madalya olimpiyatta alınmadığı sürece o hayal gerçek olmaz.” diyen Çelen, “Evet Avrupa’da altınlar aldık, gümüşü, bronzu beğenmez olduk. Dünya Şampiyonası’nda altın aldık, gümüşü, bronzu beğenmez olduk. Olimpiyatta bronz madalya aldık, ‘Neden altın alamadık?’ diye üzülür olduk.” tabirlerini kullandı.

Çelen, Türkiye’nin her vilayetinde cimnastik yapılması hayalini Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun dayanağıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Antrenör ataması yapıldı. Vilayet temsilciliklerimiz bazında teşkilatımız kuruldu. Bir noktada hayalim gerçek oldu. Öteki taraftan baktığımız vakit daha hayalim gerçek olmadı. Zira bizim hayalimiz cimnastiğin tüm disiplinlerinde madalya almak ve olimpiyat oyunlarında İstiklal Marşı’mızı okutmak. O hayali de gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Sporcular yarışırken yöneticiler olarak boş durmadıklarını söz eden Suat Çelen, “Çok şükür dünya cimnastiğinin ikinci lideri oldum. Bu da bizim için çok büyük hayaldi. Atletlerimizin performansının büyümesi, bizleri yönetici noktasında uygun noktalara getiriyor.” diyerek kelamlarını tamamladı.

(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.