Ukrayna savaşı ABD’li tekellere yaradı: 200 milyar dolarlık rekor kâr geliyor

Ukrayna savaşıyla uçan güç fiyatları Avrupa’yı krize sürüklerken ABD’li güç devlerini uçuruyor. ABD’li kaya gazı dalının bu yıl 200 milyar dolarlık rekor kâr elde etmeleri bekleniyor.

Ukrayna’daki savaş Avrupa ekonomilerini güç krizine sürüklerken ABD’li güç şirketlerinin rekor gelirler elde etmesini sağlıyor.

ABD merkezli global vergi, danışmanlık, muhasebe ve kontrol şirketi Deloitte’e nazaran ABD’li kaya gazı ve petrolü üreticileri bu yıl yaklaşık 200 milyar dolarlık rekor kâr elde etme yolunda ilerliyor.

Bloomberg’in haberine nazaran bu ölçü, kesimi 2024’e kadar borçsuz bir hale getirmek ve potansiyel olarak doğalgaz üretimine daha fazla yatırım yapmak için kâfi.

Deloitte hazırladığı raporda yüksek petrol fiyatları ve disiplinli sermaye harcamalarının Amerikalı kaya gazı ve petrolü üreticilerinin rekor seviyede kârlı bir yıl geçirmesini sağladığını belirtti. Yararlar sayesinde petrol ve doğalgaz sanayisinde 1,4 trilyon dolarlık rekor bir hür nakit akışı oluşacak.

DOĞALGAZ ÜRETİMİNE İSTEK ARTACAK

Bu bilgilere nazaran ABD’li üreticiler dünya çapındaki yüksek talep ve fiyatlar nedeniyle muhtemelen daha fazla doğalgaz üretimine odaklanacak.

Deloitte’in ABD petrol, doğalgaz ve kimyasallar kısmının şefi Amy Chronis, doğalgaza hakikat bir kayma gördüklerini, kaya gazı üreticilerinin ABD doğalgaz havzalarına daha kararlı bir biçimde yöneleceğini ve düşük karbonlu yakıtlara yatırımları artırmak için kâfi sermayeye sahip olabileceklerini söyledi.

Bloomberg’in haberine nazaran bu yılki petrol ve doğalgaz patlamasındaki temel etken yüksek fiyatlar değil, sanayideki sermaye harcaması eksikliği.

PETROL VE DOĞALGAZA YATIRIM DÜŞÜK SEVİYELERDE

Deloitte’in bilgilerine nazaran global şirketler petrol ve doğalgaz üretim projelerine 2014’e kıyasla yaklaşık yüzde 60 daha az harcama yapıyor.

Raporda, “Yatırımlar petrol fiyatlarından ayrışıyor ve disiplinli sermaye harcamaları artık bir norm” sözleri yer aldı.

Öte yandan Deloitte’in tahlili 2022 için Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının 106 dolar, 2023 için varil başına 81 dolar olduğunu varsayıyor. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı bugün 100,8 dolara kadar çıktı.

Raporda ABD’de sıvılaştırılmış doğalgaz üreticilerinin elde ettiği kârın ölçeği de yer alıyor. Kelam konusu işletmelerin bu yıl geçen yılı ikiye katlayarak 59 milyar dolar kazanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.