UNICEF ve DSÖ’den İsrail’e ‘Gazze’ Çağrısı: ‘Hasta ve Yaralılar İçin Ölüm Cezası…’

UNICEF ve DSÖ, Gazze’de yaşanan insanlık dramına ilişkin İsrail’e çağrıda bulundu. UNICEF, bölgede yaşayan çocuklara erişimde güçlük yaşandığını söyleyerek ‘ateşkes’ çağrısı yaparken, DSÖ’de İsrail’in ‘hastaneleri boşaltın’ kararı için ‘ölüm çağrısı’ dedi.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırı sonrası bölgede yaşanan çatışmalarda binlerce sivil hayatını kaybetti. Özellikle İsrail’in Gazze’ye yönelik elektrik, su ve gıda akışını durması ve ‘bölgedeki hastanelere tahliye’ kararı dünya kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

Konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan UNICEF, bölgede yaşanan insani krize dikkat çekti. Bölgedeki çocuklara ulaşmanın zor ve tehlikeli bir hal aldığını belirten UNICEF, “Temiz içme suyu yok, yeterli yiyecek ve banyo yok.” dedi.

Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “UNICEF Gazze Şeridi’ndeki çocukların kritik ihtiyaçlarına yanıt veriyor ancak erişim giderek zorlaşıyor ve tehlikeli hal alıyor. Çocuklara ulaşmak için acil insani ateşkese ihtiyacımız var”

DSÖ’nün yaptığı paylaşımda ise Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Yousef Abu-Al Rish, İsrail’in ‘Hastaneleri tahliye edin’ kararını eleştirdi. Çok sayıda ağır yaralı olduğunu belirten Rish, hastaneleri tahliye etmenin imkansız olduğunu söyledi.

DSÖ’nün paylaşımında tahliye kararlarıyla ilgil İsrail’e çağrıda bulunarak, ‘Hasta ve yaralılar için ölüm cezası anlamına gelen kuzey Gazze’deki hastanelere yönelik tahliye emirlerini derhal geri almalı’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx