YETERLİ Partili Yılmaz: Merkez Bankası yabancılara çok düzgün fiyattan dolar sattı

İYİ Parti İktisat Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Bilge Yılmaz, Merkez Bankası’nın döviz rezervleriyle ilgili toplumsal medya hesabından bir görüntü yayınladı.

Merkez Bankası rezervlerinin nereye harcandığını soran Yılmaz, “O 128 milyar doların bir kısmı, Türkiye’ye yüksek faiz için gelmiş yabancıya çok karlı bir biçimde çıkış yapma formunda onlara satıldı. Ve bu para da gitti kısa vadede geri gelecek üzere de durmuyor” dedi.

Bilge Yılmaz

Uygulanan yanlış siyasetler ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın elindeki döviz rezervlerini ‘çarçur ettiğini’ söyleyen Yılmaz, “Uzun müddettir bu kamuoyunu da meşgul eden bir husus. İşte evvel 128 milyar dolar, ondan sonra ikinci bir 55 milyar dolar… Bu paralar nereye gidiyor, neye harcanıyor? Artık yanlışsız para siyasetleri uygulanmayınca, vatandaşın gerçek para siyasetleri uygulandığına itimadı kalmayınca, Türk lirasından bir kaçış oluyor. Ve bu da maalesef doların ve öbür yabancı para ünitelerinin Türk lirasına karşı kıymet kazanmasına yol açıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bin bir zorlukla biriktirdiği dolarlar çarçur edildi. Bunlar art kapıdan ve direk olarak piyasaya sürüldü. Pekala, bu dolarları kim aldı?” diye sordu.

Yılmaz’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

BU PARA DA GİTTİ KISA VADEDE GERİ GELECEK ÜZERE DE DURMUYOR: Türkiye’de uzun yıllardan beri yatırım yapan yabancı bir küme var. Bu beşerler Türkiye’nin devlet iç borçlanma kağıtlarını alırlar, borsaya girerler ve iktisat berbat gitgide bu yabancılar Türkiye’den çıkmak istediler. Bu yabancılar diyelim ki, devletin borç kağıtlarına girmişler yani Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türk lirası olarak borç vermişler. Burada onlar bu kağıtlarını satmak istedikleri vakit o kağıtların pahası düşüyor. Ve buna bağlı olarak da faizler artıyor. O da genelde bir olumsuz hava yaratıyor. Bu olumsuz hava yaratılmasın diye bu Sayın Berat Albayrak periyodunda bu borç kağıtları, kamu bankaları tarafından güzel fiyattan yabancılardan alındı. Yani bir halde biz bu yabancılara çok âlâ bir çıkış imkanı sağladık. Onların elindeki kağıtları yeterli fiyattan aldık. Daha sonra da bu ellerinde olan Türk liralarını çok âlâ fiyattan dolara geçmelerine müsaade ettik. Yani Merkez Bankası yabancılara çok güzel fiyattan dolar sattı. O 128 milyar doların bir kısmı, Türkiye’ye yüksek faiz için gelmiş yabancıya çok karlı bir biçimde çıkış yapma formunda onlara satıldı. Ve bu para da gitti kısa vadede geri gelecek üzere de durmuyor.

DOLARA OLAN TALEBİ YETERLİCE ARTTIRDI: Bunun dışında olağan Türkiye’deki kendi halkımız da bilhassa hane halkı da gidişattan şad olmadığı ve Türk lirasına güvenmediği için birikimlerini daima yabancı para üniteleri üzerinden bilhassa dolara çevirip orada tasarruf etmeye başladı. Bu da tabi ki dolara olan talebi düzgünce arttırdı. Bir kısmı da parada hane halkına, yerleşik vatandaşlarımızın birikimlerine gitti. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.