YÖK’ten ‘9 vakıf üniversitesine fiyat ve işten çıkarma incelemesi’ açıklaması

YÖK, 9 vakıf üniversitesinde akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler üzerine başlatılan incelemenin tamamlandığını belirterek “Söz konusu tespitler çerçevesinde konseyimizin yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli süreçler yapılmaktadır” dedi.

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, “2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 8’inci hususuna 7243 sayılı Kanun’un 11’inci hususuyla ‘Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına nazaran devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen fiyat fiyatından az fiyat verilemez. Bu fıkra kapsamında devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal fiyatın hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ait kararların uygulandığı takıma bağlı ödemeler dikkate alınır.’ kararı eklenmiş olup, kelam konusu karar Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlandığı 17.04.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir” denildi.

Bu süreçte vakıf yükseköğretim kurumlarında misyon alan akademisyenler tarafından fiyat ödemelerine ilişkin şikayet dilekçelerinin acilen değerlendirmeye alındığı belirtilerek, “Konu hakkında 9 Şubat 2022 tarihli Yükseköğretim Yürütme Konseyinde; ‘vakıf yükseköğretim kurumlarına öğretim elemanlarına fiyatlarının vaktinde ve mevzuata uygun olarak ödenmesi konusunda gerekli dikkat ve itinanın gösterilmesi konusunun hatırlatılmasına’ karar verilmiştir. İlgili karar vakıf yükseköğretim kurumlarına 2 Mart 2022 tarih ve 14390 sayılı yazımız ile bildiri edilmiştir. Öbür taraftan basına yansıyan kimi vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetler ile birlikte akademik işçilerden fiyatlarının mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına artırımların yansıtılmadığı konularında yapılan şikayetler üzerine 3 Mart 2022 tarihli ve 5 Nisan 2022 tarihli yazılarımızla toplam 9 vakıf yükseköğretim kurumuna Yükseköğretim Denetleme Heyeti Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır” denildi.

İncelemenin Yükseköğretim Denetleme Şurası Başkanlığı tarafından tamamlandığı belirtilerek, “İnceleme raporlarında yer alan tespitlerde; kimi vakıf yükseköğretim kurumlarının kanunda açık düzenleme olmasına rağmen vazife yapan öğretim elemanlarına ödenen fiyatlarda devlet üniversitelerindeki fiyat artışının gözetilmediği ya da fiyat artışının kontrat tarihleri mazeret edilerek ilgili devirlerde yapılmadığı anlaşılmıştır. Kelam konusu tespitler çerçevesinde konseyimizin yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli süreçler yapılmaktadır” tabirlerine yer verildi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.