Zengin doğal taş rezervine sahip Bayburt yatırımcıları bekliyor

Zengin doğal taş rezervine sahip Bayburt yatırımcıları bekliyor

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ekiplerince 2005’te yapılan çalışmada, ekonomik değere sahip 200 milyon metreküpe yakın işlenebilir doğal taş tespit edildi. Kentte, 9 maden ocağından çıkarılan doğal taşlar 12 fabrikada işlenirken, sektörde yaklaşık 800 kişi istihdam ediliyor.

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Seyhan, ülkenin ihracattaki artışına özellikle doğal taş sektörüne yapılacak yatırımlar ve bu yönde geliştirilecek projelerle önemli katkı sağlayabileceklerini söyledi. Bayburt‘ta doğal taş ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar olduğunu ifade eden Seyhan, “Yalnız bu firmaların merkezlerinin farklı illerde olması ve ihracatlarının bu illerde kayıtlı olması, bizim rakamlarımızın resmi olarak düşük çıkmasına yol açıyor. Yani mevcut rakamların içerisinde bizim görünmeyen oranlarımız da var.” dedi.

Zengin doğal taş rezervine sahip Bayburt yatırımcıları bekliyor

“BAYBURT’TA DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜ ÖN PLANA ÇIKACAK BİRİNCİ SEKTÖR”

Kentte son yıllarda doğal taş sektörünün ön plana çıktığına işaret eden Seyhan, “Bilmediğimiz, halen gün yüzüne çıkaramadığımız ocaklarımız var. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer isteyen yeni yatırımcılar ve yeni yer altı kaynakları için ocaklar açmayı düşünenlerin müracaatları var. Onları değerlendiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda Bayburt‘ta doğal taş sektörü ön plana çıkacak birinci sektör. Bunun dışında Bayburt Valiliği, Bayburt Belediyesi ve odamızın iştiraki olan, Avrupa Birliği fonundan tamamen hibe olarak yapmış olduğumuz bir doğal taş fabrikası var. Bu, bölgemizin en önemli yatırımlarından biridir. Bu fabrikayı da biz doğal taş sektörünü en yüksek seviyeye çıkaracak şekilde desteklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Zengin doğal taş rezervine sahip Bayburt yatırımcıları bekliyor

“TRABZON’DAKİ YATIRIMCILARIMIZIN BAYBURT’U DEĞERLENDİRMELERİNİ İSTİYORUZ”

Seyhan, kentin imkanlarının yatırımcıya önemli kolaylık sağladığına dikkati çekerek, “Trabzon başta olmak üzere çevre illerimizdeki yatırımcılara seslenmek istiyorum; Bayburt, Trabzon’un yani sahil bandının arka bahçesi. Burası onlar için bulunmaz bir nimet.” ifadesini kullandı.

Eskiden yaşanan zorlu ulaşım şartlarının olmadığının altını çizen Seyhan, “Artık 1,5-2 saatte Trabzon’a inme imkanımız var. Trabzon’daki yatırımcılarımızın Bayburt’u değerlendirmelerini istiyoruz. Bayburt’un teşvik kapsamında 6. bölgede bulunduğunu, bütün imkanların en iyisine sahip olduğunu kendilerine duyurmak istiyorum. Düşünüp değerlendirsinler. Yatırımlarını, Bayburt’a yapma adına gözden geçirmeleri gerektiğine inanıyorum.” diye konuştu.

Zengin doğal taş rezervine sahip Bayburt yatırımcıları bekliyor

AA / Beşir Kelleci – Ekonomi Haberleri

Doğal Taş, Bayburt, Trabzon, Seyhan, Ekonomi, Güncel, Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.