Almanya’nın eski meclis başkanı Wolfgang Schäuble hayatını kaybetti

Almanya’da 50 yılı aşkın süredir milletvekili olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Wolfgang Schäuble, 81 yaşında hayatını kaybetti. Eski başbakan Angela Merkel döneminde federal maliye bakanlığı ve federal meclis başkanlığı görevlerinde bulunan Schäuble, 1965 yılında CDU’ya katılmış ve 1972 yılında milletvekili seçilmişti.

Reuters’ın aktardığına göre, Schäuble’nin ölümünü, CDU Sözcüsü duyurdu. Ölüm haberinin ardından sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden açıklama yapan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Olaf Scholz, “Almanya keskin bir düşünürünü, tutkulu bir siyasetçisini ve hırçın bir demokratını kaybetti” ifadelerini kullandı.

‘SİYASETTE SAHİP OLDUĞUM EN İYİ DOST VE DANIŞMANI KAYBETTİM’

CDU Federal Başkanı Friedrich Merz de X hesabından yaptığı paylaşımda, “Wolfgang Schäuble’de siyasette sahip olduğum en iyi dost ve danışmanı kaybettim” diye yazdı. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de X hesabından yaptığı açıklamada, bu ölüm karşısında ‘çok büyük bir üzüntü’ içinde olduğunu belirtti. Le Maire, “O, bir dost, sadık ve güvenilir bir ortak ve Almanya ile Fransa’nın dostluğunda yorulmak bilmez bir zanaatkardı” dedi.

18 Eylül 1942 tarihinde dünyaya gelen Wolfgang Schäuble, 50 yılı aşkın süredir siyasette olan bir avukat ve siyasetçiydi. 2017-2021 döneminde Almanya Federal Meclisi’nin (Bundestag) başkanlığını yapmış olan Schäuble, 2009 yılında maliye bakanlığı görevine getirilmişti. Merkel döneminde Euro krizi karşısında ülkenin politikasını belirlemede önemli bir rol oynayan siyasetçi, Merkel’in mültecilere karşı ‘açık kapı’ politikasını da desteklemişti. CDU liderliği de yapan Schäuble, Batı ve Doğu Almanya’nın birleşmesinden günler sonra, 1990 yılında bir seçim kampanyası sırasında silahlı saldırıya uğramıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx