Çağla Şıkel de katılmıştı! Tıklanma rekoru kıran ‘karanlık inziva’da neler yaşandı?

Birçok ünlü isim son zamanlarda karanlık inziva meditasyonunu denemeye başladı. Oldukça ilgi çekici ve farklı bir deneyim yaşatan bu meditasyon çeşidi son zamanların en popüleri.

Karanlık inziva meditasyonu nedir?

Sosyal medyada çeşitli kişisel gelişim ve meditasyon paylaşımlarıyla tanınan yoga eğitmeni Çetin Çetintaş, kişilere karanlık inziva meditasyonu gibi bir deneyim olanağı sunuyor. Kısaca karanlık inziva, duyguları görmeden yönetebilmek, kendine güvenmek ve bilinmezin sınırsızlığı gibi kavramları içinde barındırıyor.

Karanlık inzivayı deneyimlemek isteyen kişiler, kendileriyle, iç benlikleriyle, duygularının sebep olduğu durumlarla oluşlarını sorgulamaya başlıyor. Sınırlı sayıda katılımcının olduğu 4 günlük inzivada algıladığımız dünyayı görmeden görmeye çalışıyoruz.

Görme duyusu sayesinde algıladığımız birçok şey hazır algıdan ibaret olabilir. Ancak karanlık inziva, günün her saatinde görme olanağına sahip olduğumuz şeyleri elimizden alarak yalnızca duyularımızla hissederek görmemizi sağlıyor.

Karanlık inziva meditasyonu nasıl yapılıyor?

Sezgilerin güçlenmesini sağlayan karanlık inziva sürecini Çetin Çetintaş şu sözlerle ifade ediyor:

“Bu süreçte yediğimiz yemeği, yürüdüğümüz yolu, yaptığımız pratikleri ve diğer her deneyimi gözlerimizi inziva boyunca göz bantlarıyla tamamen kapalı şekilde gerçekleştiriyoruz”

Elbette ki birçok kişinin aklında tehlikeli durumlar olabileceği yankısı oluşuyor. Ancak meditasyona katılan kişiler ekip içerisinde olan çalışma arkadaşları tarafından korunmaya devam ediyor. Çetin Çetintaş güvenlik süreci hakkında “İnzivaya katılan herkes tek kişilik odalarda kalıyor ve odalar kişilerin kendine istemsizce zarar vermesini engelleyici şekilde dizayn ediliyor. Yemekhane ve pratik alanlarına katılımcılar gözetmenler eşliğinde gidiyorlar.” diye belirtiyor.

‘KONTROLÜ BIRAKMAK ÇOK STRESLİ’

İnzivaya katılan bir katılımcı inziva sonrasında yaşadığı duygulardan söz etti. İlk etapta her şeyin normal ilerlediğini aktaran katılımcı bir süre sonra güvenemeden yürümenin oldukça stresli bir aşama olduğunu belirtti.

Karanlık inziva meditasyonu, birçok kişinin öz değerini fark etmesinde, hata yapabilmekten korkmamasında, hissetmesinde ve dünya algısına karşı bakış açısını dönüştürmede etkili bir rol oynuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx