Donald Trump için kritik süreç gün yaklaşıyor

Cuma günü yapılan açıklamayla, bu itirazın değerlendirileceği tarih belirlendi. Mahkeme, 8 Şubat’ta bu konuyu ele alacak. Bu tarih, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı ön seçimlerinin Iowa, New Hampshire ve Nevada eyaletlerindeki oylamanın tamamlanacağı bir döneme denk gelecek. Trump daha önce Maine eyaletinde de benzer bir kararla ön seçim pusulalarından çıkarılmıştı ve bu karara karşı eyalet mahkemesine itiraz etmişti.

ERKEN SEÇİM PUSULALARI 20 HAZİRAN’DA GÖNDERİLECEK

Colorado’daki Cumhuriyetçi Parti ön seçimi 5 Mart’ta gerçekleşecek. Eyalet yönetimi, yurt dışında bulunan seçmenlere pusulalarını 20 Haziran’da göndermeyi planlıyor. Ancak Trump’ın başvurusu hala değerlendirme sürecinde olduğu için, eski Başkan’ın pusuladan çıkarılması kararı ertelenecek.

TRUMP’IN SEÇİME GİRMESİ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR

Trump karşıtı gruplar, ABD Anayasası’nın 14. maddesinin 3. fıkrasını temel alarak, ayaklanma başlatanların kamu görevine gelmesini engelleyen bu yasadan faydalanarak Trump’ın 2024’teki yarışa girmesini engellemek istiyor. Bu yasa, ABD’nin iç savaş döneminde eski Konfederasyon mensuplarının kamu görevine gelmesini engellemek için oluşturulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx