İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Mahmut Tanal’ açıklaması

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’ndaki doğa katliamına karşı direniş sürüyor. Köylüler ve çevre aktivistleri ağaç kesimini insan zinciri oluşturarak protesto ediyor.

TANAL VE JANDARMA ARASINDA GERGİNLİK

Direnişe önceki gün CHP’li vekillerden Mahmut Tanal da destek verdi. Tanal bölgede jandarma görevlileriyle tartıştı. Bölgeye gelenlerin kimlik bilgilerinin bir kağıda yazılarak toplanmasına karşı çıkan Tanal, “Bunu yapamazsınız, fişliyorsunuz” dedi. 

Jandarma astsubay ise “Buraya gelenlerin sorgusunu yapmak zorundayım. İçeriye girenlerden aranan şahıs var mı yok nereden bileceğim” yanıtını verdi.

“MAHMUT TANAL TUTUKLANSIN” TT OLDU

Görüntülerin ardından ise “Mahmut Tanal tutuklansın” etiketi sosyal medyada TT oldu.

Bunun üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, Tanal’ın ismini vermeden “Jandarmamıza ‘eşkıya’ diyen milletvekilini şiddetle kınıyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır” dedi.

Ancak Tanal, videoya da yansıyan sözlerinde, kimlik bilgilerini elinde tutan jandarmaya “Eşkıya gibi hareket edemezsiniz” demişti.

BAKANLIKTAN ‘KINAMA’

Bakanlık sosyal medyadan paylaşım yaparak Tanal’ı kınadı.

Konu ile ilgili hukuki sürecin başlatıldığı açıklanan paylaşımda, “Kahraman Jandarma Teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettikleri gibi bir ‘Kanun ordusudur’ ve 184 yıldır eşkıyalarla mücadele etmektedir. Etmeye de devam edecektir. Görevini yapan Jandarmamıza ‘eşkıya’ diyen milletvekilini şiddetle kınıyoruz. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx